Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLAR, KIŞIN ‘SOĞAN MODELİ’ GİYİNMELİ

Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, “bir kat giyinmek, ısı kaybını yüzde 10, iki kat giyinmek ise yüzde 40 önler” dedi.

Kış aylarında çocukların tek katlı ve kalın giydirilmelerinin sakıncalı olduğu, bunun yerine ince ve kat kat giyinmeleri gerektiği bildirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, soğuk havalarda vücut direncini koruyabilmek için vücut ısısının korunması gerektiğini kaydederek, özellikle çocukların bu havalarda mevsimsel şartlara uygun giyindirilmeleri gerektiğini belirtti.

Soğuk havalarda vücut ısısının kaybedilmesi durumunda vücudun direncinin de azalacağını belirten Küçüködük, bunun da hastalıklara yakalanma riskini artırdığını söyledi. Küçüködük, bir kat giyinmenin, ısı kaybını yüzde 10, iki kat giyinmenin ise yüzde 40 önlediğini söyledi. “Soğan modeli” denilen ince ve kat kat giyinmenin, soğuk havalarda en doğru giyinme tarzı olduğunu kaydeden Küçüködük, “Vücut ısısının korunması için, iki giysi arasında hava boşluğu oluşması gerekiyor. Kat kat giyinildiği için hava barikatlarla karşılaşıyor, bu nedenle ısı kaybı olmuyor” dedi.

ODA ISISI ÖNEMLİ

Küçüködük, soğuk havalarda çocukların terlememeleri gerektiğini vurgulayarak, özellikle pamuklu ve yünlü giysiler giydirilmesini, dar giysilerden ise kan dolaşımını engellediği için uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Kış aylarında oda ısısının kuru ve gereğinden sıcak olmasının, solunum yollarının kurumasına neden olduğunu ve bunun da vücudun doğal dengesini bozduğu için virüslerin solunum yollarına kolayca yerleşmesi sonucu solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu kaydeden Küçüködük, bunun için kalorifer peteklerine veya sobanın üzerine su konulması gerektiğini söyledi.