CİPS PAKETLERİ HASTALIK SAÇIYOR

Bakkal, market ve büfelerin önünde açıkta satılan cips paketlerinin çocukların sağlığını tehdit eden birçok hastalığa davetiye çıkardığı bildirildi.

Bursa’da ilk kez gerçekleştirilen denetimlerde cips paketlerinin üzerinden alınan numuneler Bölge Hıfzıssıhha Merkezi Laboratuvarı’nda incelemeden geçirildi.

Dükkan önlerindeki tezgahlarda satılan cipslerin ambalajlarından alınan numunelerde, birçok bulaşıcı hastalığa yol açan, mikropların geçişlerine imkan sağlayan mantar ve bakterilere rastlandı.

Sağlık İl Müdürü Hüseyin Serdar, “Çocuklarımız dış ortamlarda satılan cipsleri satın alarak birçok mikrop kapıyor. Dolayısıyla kirli ve mikroplu elleriyle açtıkları ambalajın içindeki mamulleri yiyen çocuklar birçok hastalığı da kapmış oluyor. Bunların en tehlikelesi ‘staphylococlar’ bakterisidir. Bakteri, karaciğer, dalak, beyin apseleri, menenjit, zatürree ve kemik enfeksiyonları gibi hastalıklara yol açar” dedi.

Ambalajı açarken kaptığı mikroplu elleriyle cips yiyen çocukların E-Coli bakterisi kapabileceğini belirten Serdar, bunun da ölüme sebep olabilecek kadar ağır seyreden ishallere, idrar yolu enfeksiyonlarına ve ürüian menejite yol açabileceğini söyledi.

Hüseyin Serdar, satıcılardan ambalajlı yiyecekleri bile açıkta satmamalarını isteyerek, “Bu konuda bütün esnaftan anlayış bekliyoruz. Sonuçta herkesin bir çocuğu var. Kendi çocuğunun hastalanmamasını isteyen, başkasının çocuğuna karşı da hassas davranmalı” diye konuştu. Bursa İl Sağlık Müdürü Serdar, Esnaf Odaları Birliği ve Bakkallar Odası’nın cips ve benzeri gıda ürünlerinin dış etkenlere açık, kirletici ortamlarda satılmaması konusunda esnafı uyarmasını istedi. Serdar, araştırmalarda elde edilen bilgileri bir belge halinde Sağlık Bakanlığı’na sunarak, konunun Türkiye gündemine gelmesini sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.