Genel SağlıkHABERLER

CİLDİNİZE İYİ BAKIN GENÇLİĞİNİZİ KORUYUN!

Kış ayları cilt bakımı yaptırmak için ideal bir dönem. Özellikle problemli bir cilt söz konusu ise gerekli tedavi ve bakımın uygulanması için güneşin etkisinin az olduğu kış mevsimi tercih ediliyor. Bu tür uygulamaların sonrasında cildi çok iyi korumak gerektiğinden etkili sonuçlar alabilmek adına uzmanlar sonbahardan ilkbahara uzanan zaman dilimini kullanmayı tavsiye ediyorlar. Cildi tazeleyip yenilemek, gençleşmek, güzel görünmek ve tabi ki bizi rahatsız eden akne, leke, iz, kırışıklık gibi sorunlardan kurtulmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Cilt hücrelerinin gençleşmesini sağlayan “Kimyasal Peeling” ve cilt problemlerinin giderilmesinde etkili bir yöntem olan “Jet Peel” uygulamalarının tam zamanı. İnce çizgiler ve kırışıklıklarda pratik ve hızlı sonuç alınan “Micro Needle Roller” tekniği de cilt yenilemede başvurulan başarılı bir yöntem. Uygulandığı andan itibaren canlılık ve parlaklık yaratan “Medikal Cilt Bakımı” belirli periyodlarla uygulandığında pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlıyor.

İnce çizgilerden kurtulmanın en kolay yolu

Kırışıklıklar ve izler, pek çok iç ve dış faktörün etkisiyle derinin normal kollajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Yaş, yorgunluk, stres, hastalıklar, yaralanmalar hatta gülmek gibi yüzün doğal hareketleri bile zaman içinde kollajen dokusunun etkilenmesine neden oluyor. En çok da dudak kenarı, yanak, çene, burun, kaş araları, alın, burundan ağız kenarına doğru inen bölgede ve göz çevresinde ince çizgiler, kırışıklıklar oluşuyor. Zamanla rahatsız edici boyutlara gelebilen ince çizgilere, kırışıklıklara ve izlere, cerrahi operasyon olmadan da çeşitli yöntemlerle müdahale etmek mümkün… Özellikle kısıtlı zamanı olanlar için ideal uygulamalardan biri; pratik, hızlı ve etkili sonuç alınabilen “Micro Needle Roller” tekniği…

“Micro Needle Roller” tekniğinin uygulandığı Mediest Cerrahi ve Medikal Estetik Center Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp, “Micro Needle Roller”ın çizgileri hafifleterek, cildin daha genç görünüme kavuşmasını sağladığını belirtiyor. Dr. Alp, tekniğin genç yaş grubuna da rahatlıkla uygulanabildiğini ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılabildiğini belirtiyor. Cerrahi müdahale olmadan gençleştiren “Micro Needle Roller”, ince çizgilerin, kırışıklıkların, akne ve diğer sakarların azalmasını, derinin gerilmesini, selülit, doğum izleri ve derin çatlakların azalmasını, cilt lekelerinin giderilmesini, zamanla matlaşan cildi canlandırarak sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Dr. Atilla Alp; son derece etkili sonuçlar alınan tekniğin uygulamasını şöyle açıklıyor: “Üzerinde mikro ebatlarda saç telinden daha ince çelik cerrahi iğneler olan “Micro Needle Roller”, sorunlu bölgeye uygulandığında ciltte mikro kanallar açarak, vücudun kendini yenileme sürecini başlatır. İğnelerin açtığı, kanamaya neden olmayan bu minik kanalları beden yara olarak algılar ve kendi kendine tedavi süreci başlar. Vücut bu bölgeye kollajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollar. Böylece milyarlar harcamaya gerek kalmadan cilde kendini onarma fırsatı verir.”

“Micro Needle Roller”, açtığı mikro kanallar vasıtası ile uygulanan cilt bakım ürünlerinin 200 kat daha fazla emilmesini sağlıyor. Mediest’te, Plastik Cerrah Dr. Mehran Sohrabifar tarafından geliştirilen kollajen ampüllerini Micro Needle Roller ile birlikte kullanılarak çok daha etkili sonuç alınıyor. Lokal anestezik krem uygulaması ile yapılan ve 20-25 dakikada tamamlanan seanslar, ilk uygulamadan itibaren gözle görülür sonuçlar veriyor. İşlem sonrası orta güçte güneş koruyucu kullanmak yeterli oluyor, ertesi gün hafif bir makyajla işe de gidilebiliyor.

Pürüzsüz parlak bir cilt için…

Mediest Cerrahi ve Medikal Estetik Center’da uygulanan “Medikal Cilt Bakımı”nda cilt tipine ve ihtiyacına göre özel uygulamalar yapılıyor. Yaklaşık 1,5 saat süren bakımda, cildin çeşitli problemleri için çözümler geliştiren dermatolojik “Rejuvi” ürünleri kullanılıyor. Cildin ihtiyacına göre yapılacak işlemlerin ve kullanılacak ürünlerin belirlendiği bakımda; cilt tipine uygun jel ile temizleme işlemi yapılıyor. Temizleme işleminin ardından buharla birlikte, komedonların içini boşaltmada zorlanmayı engelleyecek bir maske uygulanıyor. Bu maske sayesinde peeling yapmaya da gerek kalmıyor. Ancak ciltte siyah nokta problemi çok ise peeling yapılabiliyor. Sıkılaştırıcı tonik uygulaması yapıldıktan sonra tekrar maske ve ardından yine cildin durumuna göre ampul ve A, B, C vitamini serumunu uygulanıyor. Cilt gençleştirici, kolajen güçlendirici ampuller ya da kuru ciltlere nem maskesi, hassas ciltlere yatıştırıcı maske yapılıyor. Göz çevresi kremi ile besleyici ve nemlendirici kremler sürülerek işlem tamamlanıyor. Gözenekleri açık, siyah noktalı bir cilt ilk seansta pürüzsüz bir hale geliyor. İlk andan itibaren toparlanan, yenilenen ciltte canlılık ve parlaklık etkisi yaratan medikal bakımın, asıl etkisi 48 saat sonra görülüyor. Kür bakımları; akne, leke, gözenek sıkılaştırıcı, anti aging, ve genç ciltlere yönelik şeker kürü olarak yapılıyor.

Cilt problemlerinde kolay ve yeni bir yöntem…

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için uygulanabilecek en kolay ve en yeni cilt bakım yöntemlerinden biri de Jet Peel. Cilt kuruluğunun giderilmesinde, aktif akne ve sivilce sorunlarında, akne sonrasında kalan izlerde, cerrahi uygulamalar sonrasında oluşan yara izlerinin hafifletilmesinde, kırışıklıkların azaltılmasında, sedef hastalıklarında, güneş lekelerinin yok edilmesinde, saç ekimi sonrası medikal cilt temizliğinde ve anti aging amaçlı olarak cilt gençleştirmede kullanılıyor.

Jet Peel, hızlı ve ağırsız bir şekilde uygulanan doğal bir yöntem. Klasik cilt bakımlarının aksine Jet Peel tekniğinde cilde temas etmeden özel başlıkları sayesinde gerekli doğal elementleri (su, oksijen, mineraller, solüsyonlar, vitaminler) dermis tabakasına kadar ulaştırır. İlk uygulamadan itibaren ciltte gözlemlenebilen bir yumuşaklık, nemlilik ve parlaklık sağlar. Özel tasarlanan başlık sayesinde basınçlı hava ve serum fizyolojiği birleştirip cilt yüzeyinde injet teknolojisi ile mekanik peeling yaparak cilt bakımını ve yenilenmesini sağlayan ilaç, vitamin ve destekleyici maddelerin cilt yüzeyinden alt katmanlarına geçişini hızlandıran bu yöntem son yılların en doğal ve etkili teknolojisi. Gözenekleri açarak yıllarca birikmiş parçaları ve ölü derinin nazikçe uzaklaştırılabilmesine imkan veriyor.

Jet Peel, başta yüz, boyun ve dekolte olmak üzere eller, ayaklar, sırt, göğüs, dirsek gibi ihtiyaç gösteren tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Jet Peel kürleri, ihtiyaca göre 4-6-8 seanstan oluşabiliyor. Uygulama sonrası cilt pembe ya da hafif kırmızı bir renk alabiliyor. Uygulamadan 15-30 dakika sora cilt asıl rengine dönüyor. Uygulama sonrası kişi, uygun faktörlü güneş koruyucusu kullanarak hiçbir rahatsızlık hissetmeden günlük hayatına dönebiliyor.

Yaşlanmayı durdurmanın etkili yolu…

Mediest Cerrahi ve Medikal Estetik Center’da; cildi yaşlanma sürecine girmeden desteklemek, yaşlanma sürecini geciktirmek amacıyla anti aging tedavisi uygulanıyor. Cilt yenilemede en etkili yöntemlerden biri olan “Kimyasal Peeling”te; derinin hasar görmüş üst tabakası soyularak cilt hücrelerinin gençleşmesi sağlanıyor. Hassas ve Derin Peeling uygulaması yapılabiliyor. Hassas peeling uygulaması; gözle görülür bir cilt soyulması eşliğinde ciltte mükemmel gelişmeler sağlayan eşsiz bir metot. Bu uygulama; cilt esnekliğinde, cilt tonunda ve gerginliğinde sağlanan gelişmelerin yanı sıra kırışıklıkların azaltılmasında da etkili. Derin peeling ise hassas peelinge göre daha fazla cilt katmanlarını soyabilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple özellikle akne izleri, doğum çatlakları, derin kırışıklıklar ve cilt çukurları gibi zor problemlerde oldukça etkilidir.

Kendi haline bırakıldığında 15-28 günde kendini değiştiren derinin üst tabakasında bu işlem peeling sayesinde kısalırken, derinin alt tabakalarındaki kollojen ve elastinin uyarılması sonucu deri gerginleşir canlanır ve daha genç görünür. Kimyasal peeling: Yaşlılık, doğum kontrol hapına bağlı, güneş, gebelik gibi nedenlerle oluşan lekeler; ince ve orta derinlikteki kırışıklıklar; aktif akne tedavisi; geniş gözeneklerin düzeltilmesi; genel cilt canlanması, cildin daha iyi hissedilmesi için uygulanabiliyor.

Uzmanlar; cildin durumuna ve tedavi amacına göre; bir hafta ya da 15 gün aralarla yaklaşık 3-6 ay aralığında uygulanan tedavinin uzun soluklu düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Uygulama yapılan kişi ev ürünlerini düzgün kullanmalı, güneşten kaçınmalı. Hastada herpes simpleks yani uçuk varsa, uygulama yapılacak bölgeye kısa süre önce lazer uygulanmış ise, açık yara varsa, hastanın cildi aşırı iz bırakmaya uygunsa, hasta A vitamini kullanıyorsa ve güneşin çok parlak olduğu dönemlerde kimyasal peeling uygulaması yapılmıyor. Tedavi aralarında hastanın yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanması, cildini temiz ve nemli tutması gerekiyor.