Genel SağlıkHABERLER

GREENLİGHT TEDAVİSİ İLE PROSTAT BUHARLAŞIYOR

Yaşlanan her erkeğin kaçınılmaz gerçeği prostat büyümesi

Op Dr. Bülent Erkurt, Greenlight teknolojisinin prostat dokusunu vücuda zarar vermeden buharlaştırarak yok ettiğini belirtti.

İstanbul Medipol Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Erkurt, Amerika’da 8 yıldır uygulanan, FDA onayı ile etkisi ve güvenirliliği kanıtlanan Greenlight teknolojisinin, yüksek enerji uygulaması ile prostat dokusunu buharlaştırarak ortadan kaldırdığını söyledi.

Hastanın genellikle işlemden 12 -24 saat sonra iyileşmiş olarak eve dönebildiğini belirten Erkurt, “Bu teknoloji sayesinde kalp ve akciğer rahatsızlıkları gibi genel anestezi ile ameliyat olma riski bulunan hastalara lokal anestezi ile ameliyat olma imkanı sunuluyor” dedi.

Prostat büyümesi yaşayan pek çok erkek, yaşadığı sorunlarla baş edebilmek için yaşam tarzlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Seyahat özgürlüklerini, tuvalete yakın olabilmek adına kısıtlıyor.

Yaşlanan her erkeğin kaçınılmaz bir gerçeği olan prostat büyümesinde Greenlight tedavisini İstanbul Medipol Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Bülent Erkurt’a sorduk.

Prostat büyümesi nedir? Her erkekte prostat büyümesi görülür mü?

Prostat, yalnızca erkeklerde bulunan, idrar kesesinin altında yer alan ve idrar borusunu çepeçevre saran bir salgı bezidir. Başlıca görevi sperm taşınması için sıvı üretilmesi ve depolanmasıdır. İyi huylu prostat büyümesi yaşın ilerlemesi ile artış gösterir. Bu durum yeterli süre yaşadıklarında tüm erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi gelişeceğini göstermektedir. Ancak bu her prostatı büyüyen erkeğin tedavi olacağı anlamına gelmez. Hastalığın belirtileri ve organlara verdiği zararlar hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kişi, kendinde prostat sorunu olduğunu anlayabilir mi?

Prostat bezinin büyümesi ile ilgili en belirgin şikayetler; gece sık idrara kalkma, gündüzleri sık idrara gitme, zor idrar yapma, idrar basıncında düşme, mesanenin tam olarak boşaltılamaması gibi şikayetlerdir. Sonunda öyle bir noktaya gelinebilir ki, idrar kanalı tamamen tıkanabilir. Bunun da çok ileri aşamaları kronik böbrek yetmezliği, mesane kasılma gücünün kaybı gibi tedavileri imkansız hastalıklardır.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Hasta mutlaka bir ürolog tarafından muayene edilmelidir. Bu değerlendirmede doktorun sorularına alacağı cevaplarla IPSS denen uluslararası semptom skorlaması yapılır. Ultrasonografi ile böbrekler, mesane ve prostat değerlendirilir ve artık idrar miktarı ölçülür. İdrar akım hızı ölçülür, ayrıca PSA denen kan tahliliyle prostat kanseri araştırılır, şüpheli durumlarda da prostat biopsisi yapılır. Hastanın şikayetleri ve elde edilen test sonuçları hep birlikte değerlendirilerek ilaçla tedavi veya ameliyat kararı verilir.

Cerrahi yöntemler içinde son yıllarda Greenlight neden önem kazandı?

Greenlight prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde hasta şikayetleri gözönüne alınarak geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. En önemli özelliği prostat dokusunu vücuda zarar vermeden buharlaştırarak yok etmesidir. Greenlight farklı dalga boyu olan yeşil renkli bir lazerdir. Özel tasarlanmış bir sistem içinden gönderilen yeşil ışık, idrar deliğinden endoskopik olarak prostata iletilir. Böylece idrar yolunu tıkayan büyümüş prostat dokusu lazer sayesinde elde edilen yüksek ısı ile buharlaştırılarak idrar akışı normale döndürülür. Kısa sürede sonuç alınarak hastada rahatlama sağlanır.

Greenlight yönteminin hastaya sağladığı üstünlüklerden bahseder misiniz?

• Elde edilen sonuç kalıcıdır.

• İyileşme kısa sürede olur. Hasta ameliyat sonrası günlük yaşamına hızla geri döner.

• Altın standart olarak bilinen ve TUR denilen kapalı ameliyatta olduğu gibi yalnız küçük prostatlara değil, açık ameliyat gerektiren büyük prostatlara da yapılabilir.

• Cinsel yaşam konusunda olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

• Meninin geri kaçması diğer ameliyatlarda çok yüksek oranda görülürken, Greenlight’ta bu oran daha düşüktür.

• Güvenlidir ve işlem sırasında diğer dokular zarar görmemektedir.