Genel SağlıkHABERLER

CİLDİNİZ İÇİN BANYO ALIŞKANLIĞINIZI DEĞİŞTİRİN…

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bazı dermatolojik hastalıklarda artış gözlenir. Kışın aşırı soğuk havası cildin nem dengesinin azalmasına neden olmakla birlikte, ciltte kurumalar gözlenir. Bu nedenle soğuk havalarda ve özellikle kış aylarında bir takım önlemler alınarak cildimizi koruyabiliriz. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan OKAN, kış aylarında cildimizin koruma formüllerini anlattı.

AŞIRI BANYO CİLDİNİZİ KURUTUR…

Cilt kurumasının en büyük nedeni soğuk hava ve rüzgardır.

Bununla birlikte, kişilerin aşırı sıcak sularla ve sık sık yıkanmaları ciltte kuruluğu arttıran diğer etmendir.

CİLLTTE ESNEKLİĞİN AZALMASI KURULUĞUN BELİRTİSİ OLABİLİR…

Kuruluk; ciltte esnekliğin azalması, pullanmalar, çatlamalar şeklinde kendini belli eder. Bu da ciltte kaşıntıya neden olarak, kişinin günlük yaşamında zorluklara neden olur. Sürekli kaşınan cilt ise; kalınlaşmaya başlar ve çatlamalara yol açar.

CİLDİNİZ EKZEMA OLABİLİR…

Derinin aşırı derecede kuruması, kızarıklık, kepeklenme ile kendini belli eden ekzema ile sonuç verebilir. Bu tür kurulukların en çok görüldüğü bölgeler kol ve bacaklaradır. Düşen hava sıcaklığıyla birlikte bu önlemlerin alınmaması cildimizde yaratacağı tahribatların daha ciddi boyutta olmasına neden olacaktır.

CİLDİNİZİ KORUMAK İÇİN BU ÖNLEMLERİ DİKKATE ALIN!..

Kış aylarında banyo alışkanlığı değiştirilmelidir; uzun süre banyoda kalınmamalı ve çok sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterilmelidir.

Banyo sabunlarının kurutucu olmayan özellikte olmasına özen gösterilmelidir.

Çok kuru ciltlerde banyo yağları tercih edilmelidir.

Duşa takılacak filtreler klor gibi kimyasal maddeleri uzaklaştırarak cildi tahriş edecek maddelerden cildimizin arınmasına yardımcı olur.

Yünlü kıyafetler cildimizi tahriş edebilir. Bu sebepten direkt olarak cildimizin yünle teması engellenmeye çalışılmalıdır.

Ağızdan alınacak sıvı tüketimi arttırılmalı ve bol su içilmelidir.

Soğukta dışarı çıkılmadan önce yüze atkı takılması ve ellere eldiven giyilmesine önem verilmelidir.

Kışın da güneş, de ya nemlendirici sürülmesi ihmal edilmemelidir. Nemlendiricilerin en etkili olduğu zaman banyo sonrası ıslak tene olan uygulamadır.

Yüz ve vücut için farklı nemlendiriciler kullanılmalıdır ve mutlaka bir cilt uzmanına danışılarak, cilde uygun nemlendiriciler seçilmelidir.

Yüz için ürünlerin alerjik reaksiyona neden olmaması, akneli ciltlerde akneyi alevlendirmemesi gerekir. Akne tedavisinde kullanılacak ilaçların kurutucu özelliğe sahip olduğu nemlendirici seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişiler ciltlerini her kuru hissettikleri zaman nemlendirici sürmelidirler. Hassas cilde sahip olan kişilerin parfüm içermeyen nemlendirici ürün tercih etmeleri gerekir.

Vücut nemlendiricileri losyon, krem, yağ şeklindedir. Losyonlar ve kremler az yağlı olup hasta açısından kozmetik uyumları iyidir ve çok tercih edilirler. Yağlar en kuru ciltlerde bile yoğun nem kazandırmakla birlikte kullanımları pratik değildir.