Genel SağlıkHABERLER

‘ÇERNOBİL, 16 BİN KANSERİ TETİKLEDİ’

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi tarafından kamuoyuna açıklanan raporda, “Çernobil’deki nükleer facianın, Avrupa’da şu ana kadar 16 bin kanser vakasını tetiklemiş olabileceği” belirtildi.

WHO’nun raporunda tüm Avrupa’da az dozda da olsa radyasyon almış 7 bin kişinin daha önümüzdeki yıllarda kansere yakalanabileceği uyarısında bulunuldu.

WHO ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), daha önceki yıllarda yaptığı açıklamada, facianın Avrupa’da 4 bin kanser vakasını tetiklemiş olabileceğini belirtmişti.

Asrın en büyük nükleer faciası olarak bilinen kazada, 26 Nisan 1986’da yerel saatle 01.20 sularında Çernobil nükleer santralindeki 4.reaktör infilak etmişti. Kaza, çevreye radyasyon yayılmasına ve çok büyük bir çevre kirliliğine yol açmıştı. Resmi verilere göre, patlamada 31 kişi ölmüştü. Gayrı resmi rakamlara göreyse 1986 ile 1990 arasında 25 binden fazla kişi radyasyon yüzünden yaşamını yitirmişti. Çernobil bölgesinden 130 bin kişi tahliye edilmiş, Ukrayna ve Avrupa’da yüz binlerce kişi radyasyondan bir şekilde etkilenmişti.