Genel SağlıkHABERLER

BUGÜN DÜNYA ASTIM GÜNÜ

Bronşit ve faranjitle karıştırılan astım hastalığının pençesinde Türkiye’de beş, dünyada ise 300 milyon hasta var

Bugün Dünya Astım Günü… Türkiye’de beş, dünyada ise 300 milyon kişi, astım krizi tehdidiyle yaşıyor. Astıma yakalandığının farkında olmayan binlerce kişi ise antibiyotik tedavisiyle iyileşmeye çalışıyor.

Astımın en önemli ilacının erken teşhis olduğunu vurgulayan uzmanlar, vatandaşları üç haftayı geçen öksürük krizlerinde mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmeleri yönünde uyarıyor.

Hastalığa yüzde 85 oranında ev tozu akarlarından kaynaklanan alerjinin neden olduğunu belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bülent Tutluoğlu, Türkiye’de yaklaşık beş milyon astım hastası olduğunu belirtti.

Çocuklara dikkat

Erken teşhisle çocuklarda görülen astımın yüzde 60 oranında iyileştirebildiğini söyleyen Doç. Tutluoğlu, alerjik anne babaların çocuklarında astım riskinin arttığına dikkat çekerek, çok iyi korunan çocuklarda astıma yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ifade etti.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Mehmet Alkan Erk (35) yaklaşık 3 yıl önce astıma yakalanmış. Erken teşhis sayesinde çok sevdiği sualtı dalma sporuna devam edebildiğini anlatan Erk, “Üç yıl önce kışın önce zatürre, sonra da bronşit oldum. Hafif nefes darlığı başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’ne yönlendirildim. Şu anda iyileştim sayılır. Dalmayı çok seviyorum. Astımlı bir hastaların kesinlikle yapmaması gereken bir spor ancak erken teşhis sayesinde yapmama izin veriliyor” diye konuştu.

Sigara astım riskini artırıyor

CerrahpaŞa Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sigara içilen bir evde büyüyen çocuklarda astıma yakalanma riski, diğer çocuklara oranla 20 kat daha fazla. Araştırma, özellikle aşırı margarin tüketen çocukların astıma yakalanma riskinin daha fazla olduğunu da ortaya koyuyor.

Polen alerjisine dikkat çeken uzmanlar, astım hastalarına Nisan-Mayıs aylarında mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını öneriyor.

Kaynak : Sabah