‘BEYNİ ŞAŞIRTARAK BELLEĞİ GELİŞTİRİN’

Evinizin şeklini değiştirin. Pozitif hayaller kurun, zihinsel aktivasyonlar yapın.

Prof. Dr. Nurselen Toygar, insan beyninin çözemeyeceği hiçbir problem olmadığını belirterek, “Yatmadan önce sorununuzla ilgili tüm bilgi ve beklentilerinizi, çözüm bulmaya çalışmadan beyninize yükleyin. Bir çözüm veya atmanız gereken bir sonraki adımı bilerek uyanacaksınız” dedi.

Ege Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, “Beyinler paraşüt gibidir, ancak açılırsa çalışır. Beynimizi geliştirmeyi öğrenmeliyiz” dedi. Gaziemir Belediyesi’nce düzenlenen “Beyin Gücü Kullanımı ve Bellek Geliştirme” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Nurselen Toygar, beyin ve kalbin işlevini aynı anda sürdürdüğünü belirterek, “Hiçbir mükemmel bilgisayar, insan beyninden daha mükemmel değildir. Çünkü onu yapan da insandır” dedi.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

Toygar, insan beyninin temel özelliklerini anlatarak, duygusal ve sanatsal insanların sağ beyin kısmının daha baskın, mantık, akıl, matematik eğilimli insanların ise sol beyin kısmının daha etkin çalıştığını kaydetti. Toygar, “Belleğimizi geliştirmek için beyninizi şaşırtın. Örneğin evinizin şeklini değiştirin. Pozitif hayaller kurun, zihinsel aktivasyonlar yapın” diye konuştu.

“BEYNİNİZİ YÜKLEYİN”…

Nurselen Toygar, beyin geliştirmeyle ilgili olarak panele izleyenlere şöyle yol gösterdi:

“Beyinler paraşüt gibidir. Ancak açılırsa çalışır. Beynimizi geliştirmeyi öğrenelim. Çözmeniz gereken bir sorun varsa gece yatmadan önce tüm bilgi ve beklentilerinizi beyninize yükleyin. Ancak çözüm bulmaya çalışmayın. Çoğunlukla bir çözüm veya olasılıkla atmanız gereken bir sonraki adımı bilerek uyanacaksınız. Bu kişiye zaman kaybı gibi gelebilir, ama bu süreç bireyi çözüm zincirine taşıyacaktır. İnsan beyninin çözemeyeceği hiçbir problem olamaz.”