Genel SağlıkHABERLER

SAĞLIK IÇIN MEYVE SUYU IÇIN

Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor. Birçok hastalıĞın oluşumunda koruyucu ve baĞışıklık sistemini destekleyici etkisi bulunan meyve ve meyve sularının, hücre yenilenmesinden, doku onarımına, deri, diş ve göz saĞlıĞından, kan yapımına kadar birçok faydası bulunuyor.

Yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli unsurlarından biri olan meyve tüketiminde uzmanlar, 1-4 yaş arası günde 1600 kalori alan çocukların günde iki kez, 2800 kalori alması gereken 10-18 yaş arası çocukların ise günde dört kez meyve yenilmesini öneriyor. Erciyes Üniversitesi, SaĞlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman ınanç, günlük meyve tüketimi ihtiyacının meyve sularından saĞlanabileceĞini belirterek, 170 gram aĞırlıĞındaki bir bardak meyve suyunun, bir porsiyon meyveye eşdeĞer olduĞunu kaydediyor. ınanç, tüm meyveye göre daha kolay tüketilen sularının özellikle meyve tüketiminde zorlanan çocuklar tarafından kolaylıkla tüketilebileceĞine dikkat çekiyor.

Hastalıklara karşı direnç saĞlıyor

Meyve sularının tüketimi, büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, deri ve göz saĞlıĞı, diş ve diş eti saĞlıĞı, kan yapımı ve hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkili olduĞuna dikkat çeken Prof. Dr. ınanç, özellikle meyve sularının içerdikleri antioksidan vitaminler ve flavanoidlerle baĞışıklık sistemini güçlendirdiklerine dikkat çekiyor. ınanç, özellikle okul ortamında birçok mikropla tanışan çocukların meyve suyu tüketimi ile hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebildiklerini belirtiyor. 10 – 12 saatlik açlık sonrasında, kahvaltıda süt, meyve veya meyve suyu tüketiminin çocukların güne yeterli ve dengeli bir öĞünle, canlı başlamalarını saĞladıĞını anlatan ınanç, bu sayede çocukların daha çabuk ve kolay öĞrenebileceklerini ifade ediyor.

Kemik yoĞunluĞunu artırıyor

Meyve sularının büyüme ve gelişme üzerine etkisinin bazı araştırmalarla incelendiĞini belirten ınanç, bu araştırmaların sonuçlarına göre daha fazla miktarda meyve suyu tüketen çocuklar, daha az meyve suyu tüketenlere göre uzun boylu ve düşük vücut kütle indeksine sahip oldukları saptandıĞını kaydediyor. Prof. Dr. Neriman ınanç, meyve ve sebze tüketiminin kemik mineral yoĞunluĞu üzerine etkilerinin incelendiĞi, ırlanda’da Young Hearts Project projesi kapsamında 12-15 yaşları arasındaki 1345 çocuĞa yapılan araştırmanın sonuçlarına dikkat çekiyor.

Kemik erimesini önlüyor

Meyve ve meyve sularının düzenli ve dengeli tüketiminin kemik erimesine yol açan asitlerin tamponlandıĞını ve osteoporoz riskine karşı korunmada destek saĞladıĞını vurgulayan ınanç, içeriklerinde bulunan potasyum, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, D vitamini ve karoteinin de kemik erimesine karşı olumlu etkileri olduĞunu kaydediyor. Meyve sularındaki C vitamini ve flavonoidlerin kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmak gibi uzun dönem etkileri olduĞunu anlatan ınanç, yiyeceklerle aynı anda tüketildiĞinde de demirin vücutta kullanımını artırdıĞını vurguluyor. ınanç, her iki çocuktan birinin demir eksikliĞi problemi olduĞu ülkemizde C vitamini içerikleri ile meyve sularının özellikle demir içeriĞi yüksek olan et, tavuk, yumurta gibi besinlerle birlikte tükettirilmesini öneriyor.

Böbreklerin yükünü azaltıyor

Günlük enerji ve protein gereksinmesine katkıda bulunmasının yanı sıra, mineraller ve vitaminler bakımından son derece zengin olan meyve suları, çocukların gün içerisindeki aktivitelerinden dolayı terle kaybettikleri sıvı ve mineral gereksinimlerini karşılamalarına destek oluyor. Folikasit, A vitamini ön öĞesi olan beta-karoten, E, C, B2 vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, posa ve güçlü antioksidan etkisi gösteren bileşenleri içeren meyve suyunun tüketilmesi gerekli vitamin ve minerallerin alımını da kolaylaştırıyor. Ayrıca, meyve suları katı gıdaların böbreklerde yarattıĞı olası yükün azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Obezite ile doĞrudan ilişkisi yok

Prof. Dr. Neriman ınanç, yapılan bazı çalışmalarda şekerli içecek ve meyve suyu tüketiminin içerdikleri yoĞun şeker oranıyla çocuk ve gençlerde enerji alımının artmasına, kilo alımına ve obeziteye yol açtıĞı gösterilse de son yıllarda geniş çapta yapılmış çalışmalarda yüzde 100 meyve suyu tüketiminin fazla kilo alımına yol açmadıĞının görüldüĞünü belirtiyor. 2008 yılında Amerika’da 2-11 yaşları arasındaki 3618 çocukla yapılan bir çalışmada meyve suyu tüketimiyle obezite riski veya kilo alımı arasında bir ilişki bulunmadıĞını da vurguluyor.