Genel SağlıkHABERLER

BEBEKLERE D VİTAMİNİ ŞART

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hatun, ”Anne sütü alan bebek de mamalarla beslenen de mutlaka D vitamini almalıdır” dedi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, ”Anne sütü alan bebek de mamalarla beslenen de mutlaka D vitamini almalıdır” dedi.

Prof. Dr. Hatun, Hatay Tabip Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü’nce düzenlenen ”Çocuklarda Boy Kısalığı ve Şişmanlık” konulu seminerde, Türkiye’de D vitamini eksikliğinin önemli sorun olarak devam ettiğini bildirdi.

D vitamini eksikliğinin çocukların gelişim çağında ayrı bir öneme sahip bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Hatun, şunları söyledi:

”Bu eksiklik çocuklarda kemiklerin zayıf kalmasına yol açar. Bebeklerde bir yaşına kadar D vitamin takviyesi yapılması gereklidir. Anne sütü alan bebekler için D vitaminine gerek olmadığı gibi bir yanlış kanaat var. Ancak, bu yetersizdir. Anne sütü alan bebek de mamalarla beslenen de mutlaka D vitamini almalıdır.”

Hatun, seminer sonunda toplantıya katılan davetlilerin sorularını yanıtladı. İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere, ildeki doktorlar, ebe ve hemşirelerle sağlık memurları katıldı.