BEBEK DOSTU HASTENESİ PROJESİ

Son günlerde yaşanan bebek ölümleri, hastaneleri alarma geçirdi. Mardin’deki kadın ve doğum hastanesi, bebeklerin sağlığını korumak için yeni çalışmalar yaptı…

Mardin’de Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, ‘Bebek Dostu Hastane’ olabilmek için çalışma başlattı.

“Bebek Dostu Hastane” olmak için biri dizi çalışma başlatıldığını belirten Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Baştabibi Adem Özden, il genelinde anne sütünün önemini anlatmak için bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı ile UNICEF’in 1991 yılında birlikte başlattığı “Emzirmenin Teşviki ve Anne Sütünün Önemi” konulu proje, 2003 yılından itibaren “Bebek Dostu Hastane” projesine dönüştürülünce, Mardin’deki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi de “Bebek Dostu Hastane” olmak için çalışmalara başladı.

Hastane Baştabibi Adem Özen ve hastanede ebe hemşire olarak görev yapan Yasemin Sırım tarafından başlatılan çalışmalarda, çocuk sahibi anneler ve anne adaylarına yönelik olarak “Anne Sütünün Faydaları” üzerine seminer ve etkinlikler düzenlenecek. “Bebek Dostu Hastane” çalışmaları kapsamında “Anne Sütü Teşvik Programı” hazırladıklarını belirten Hastane Baştabibi Dr. Adem Özden, “Bebek Dostu Hastane olmak için elimizden gelen her türlü imkanı seferber edeceğiz. Kampanya kapsamında halka açık alanlardaki satış noktalarında ailelere ve özellikle annelere yönelik olarak, mama kullanımını teşvik edici, özendirici tarzda numune, promosyon, reklam, tanıtım gibi anne sütü kullanımını engelleyen satış uygulamalarının kaldırılması; bu çalışmalara destek olmak amacıyla büyük marketlerdeki mama reyonlarının üst kısmına anne sütü ile ilgili ülke politikamız olan logolar ve ‘Bebeğinize İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Veriniz’, 6. aydan sonra ek besinlerin başlanmasının yanı sıra, ‘Emzirmeye 2 Yaşına Kadar Devam Ediniz’ gibi yazılar yazdırılarak, asılması gerekmektedir. Bu tür satış yerlerinde, eczanelerdeki vitrinlerde sergilenen mama tanıtım broşürlerinin, emzik ve biberonların kaldırılarak kolay görülemeyecek bölümlerde depolanması, bu alanlarda anne sütünü teşvik edici türde Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlanan afiş, broşür, çıkartma gibi görsel materyallere yer verilmesi, yine halka açık alanlarda özellikle emziren annelere yönelik emzirme odalarının açılması, ayrıca toplu taşıma araçlarına anne sütünü özendirici afiş ve broşür asılmasının sağlanması konularında çalışmalarımız başlayacak” dedi.

Düzenledikleri kampanyaya Mardin Belediyesi’nin, su faturalarına konu ile igili “Anneler, Bebeğinizi İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü İle Besleyiniz” logosunu basarak destek vereceğini açıklayan Dr. Özden, bütün kurum ve kuruluşlardan kullandıkları her yazıya “Anneler, Bebeğinize İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Veriniz” logosunu taşıyan kaşenin basılmasını, iş adamları ile firmalardan ise, çocuk ölümlerinin önüne geçmek ve anneleri meme kanserinden kurtarmak için kendilerine destek vermelerini istedi.