BAZI BEBEKLER TUZA DUYARLI

Tuza duyarlılık gösteren bebeklerde, tuza duyarlılık göstermeyen bebeklere göre, yüksek tansiyon göstergesinin 5 milimetre daha yüksek olduğu görüldü.

Amerikalı bilim adamları, büyükannesi veya büyükbabasından birinde yüksek tansiyon bulunan üç günlük bebeklerde tuza duyarlılık saptadı. Tuza duyarlılık gösteren bebeklerde yetişkinlik çağında yüksek tansiyon sorunu oluşabileceği ve bunun önceden bilinmesiyle bu bebeklerde yüksek tansiyona karşı önlem alınabileceği bildirildi.

283 yeni doğmuş bebek üzerinde tuza veya şekere duyarlılık testi uygulayan Dr. Stephan Zinner ve meslektaşları tuza duyarlılık gösteren bebeklerde yüksek tansiyonun, şekere duyarlılık gösteren bebeklere göre daha fazla olduğunu belirledi. Tuza duyarlılık gösteren bebeklerin, bir ay boyunca yüksek tansiyonları kontrol edildi. Şekere duyarlılık gösteren bebeklerde yüksek tansiyonla ilgili herhangi bir düzensizlik gözlenmedi. Tuza duyarlılık gösteren bebeklerde büyük tansiyon, tuza duyarlılık gösteremeyen bebeklere göre tansiyon göstergesinde 3.1 mm yüksek bulunurken, bu oran küçük tansiyonda yüksek, yani 3.3 mm olarak gözlendi.

Bilim adamları, bebeklere tuzlu ve şekerli suyu emme testi uygulayarak, hangi bebeğin tuza duyarlılık gösterdiğini saptadı.

Tuza duyarlılık gösteren bebeklerde yetişkinlik çağında yüksek tansiyon sorunu oluşabileceği ve bunun önceden bilinmesiyle bu bebeklerde yüksek tansiyona karşı önlem alınabileceği bildirildi.

Araştırma raporu, Amerikan Kalp Kuruluşu‘nun Hypertension adlı yayın organında yer aldı.