İLACA BAĞIŞIKLIK GÖSTEREN HIV ENFEKSİYONLARI ARTTI

ABD’de California Üniversitesi bilim adamları, ilaca karşı bağışıklık gösteren, AIDS’e yol açan HIV enfeksiyonlarında ciddi artış saptadıklarını açıkladı

New England Journal of Medicine dergisine göre araştırmacılar, yeni (Human Imminodeficiency Virus: İnsan Bağışıklık Kusuru Virüsü: HIV) enfeksiyon saptanan hastalara, ilaçlara karşı bağışıklık testi uygulanması gerektiğini söyledi.

Kuzey Amerika’daki 10 kentte, geçen 5 yıl HIV enfeksiyonu saptanan 300 hastada ilaçlara karşı bağışıklık belirlendi. Uzmanlara göre, ilaçlara karşı bağışıklık sergileyen HIV vakaları son 5 yılda ikiye katlandı.

AIDS (Acquired Imminodeficiency Syndrome: Edinilmiş Bağışıksızlık Sendromu) daha önce yüzde 11 olarak saptanan ilaçlara karşı bağışık HIV enfeksiyonları, 1996-98 yılları arasında yüzde 8 artarak yüzde 19’a, 1999-2000 yılı arasında ise 3.7 artışla, yüzde 22.7’ye yükseldi.

Uzmanlara göre, ilaçlara bağışıklık sergileyen HIV enfeksiyonları, beyazlar arasındaki korunmasız eşcinsel ilişkiden kaynaklanıyor.

202 HIV hastası üzerinde ilaçların virüs üzerindeki etkisinin zamanı ölçüldü.

İlaçlara bağışıklık gösteren HIV enfeksiyonlu hastalarda virüsün 88 günde bastırılabildiği gözlenirken, bu durum ilaçlara bağışıklık göstermeyen HIV enfeksiyonlu hastalarda 56 gün olarak belirlendi.

ABD’de HİV enfeksiyonu taşıyan ve şu an tedavi edilmekte olan hastaların dörtte üçünde, HIV virüsünün ilaçlara karşı bağışıklık gösteren soyunun bulunduğu bildirildi.

Uzmanlar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde saptanan HIV vakalarında, virüsün ilaçlara karşı bağışıklık gösteren soyunun belirlenmesi ve insanların bu konuda uyarılması gerektiğine işaret ediyor.

Uzmanlar, HIV virüsünün ilaçlara karşı bağışık duruma gelmesinin, virüse karşı etkili tedavinin uygulanmasını zorlaştırdığını, durumun önlenememesi halinde, HIV virüsünün giderek daha tehlikeli hale gelebileceğini bildirdi. Araştırmacılar, HIV virüsünün küresel olarak hangi oranda ilaçlara karşı bağışık duruma geldiğinin bilinmesi gerektiğini kaydediyor.