Genel SağlıkHABERLER

GÜNEŞ ALTINDA UYUMAYIN!

Güneş altında uyuyanların, yoğun olarak ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kaldığı için cilt kanserine yakalanma riski taşıdıkları belirtildi.

Konya Numune Hastanesi Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, uyku ile birlikte vücuttaki hormon dengesinin normale döndüğünü, böylece her gün yaklaşık 10 gram ölü deri hücresinin atılmasıyla hücrelerinin yenilendiğini söyledi.

Uyku sırasında büyüme hormonunun artması ve stres hormonunun azalmasıyla birlikte cilt hücrelerindeki bölünmenin de hız kazandığını bildiren Atalık, şunları kaydetti: “Gecenin sessizliği bu iş için en ideal ortamdır. Ancak, bu yenileme sürecinde cildin oksijene ihtiyacı vardır. Alınan her solukta cilt ihtiyacı olan oksijeni depolar. Bu nedenle akşamları yatmadan önce yatak odasının iyice havalandırılması, yaz aylarında ise pencerelerin açık tutularak uyunması gerekir. Özellikle 30 yaş üzerindekilerde cildin oksijen alımı zorlaştığı için, temiz ortamda uyunmasına özen gösterilmelidir.”

GÜNEŞ ALTINDA UYUMAYIN

Açık alanda uyurken unutulmaması gereken en önemli noktanın UV ışınlarından uzak durulması olduğunu vurgulayan Atalık, şöyle devam etti: “Çünkü, UV ışınları etkili bir ışın olduğu için, bölünme sürecindeki DNA’ya olumsuz etki yaparlar. Bu da, hücrelerin normal genetik kod yerine farklı genetik kodlarla çoğalmasına, yani cilt kanserine neden olur. Bu nedenle, uyurken güneşten korunmanın yanı sıra, solaryum için de cilt hücrelerinin bölünmeye başladığı gece saatleri yerine gündüz saatleri seçilmelidir.”

GÜZELLİK UYKUSUNUN İPUÇLARI

Ciltte lekeler ve pürüzler nedeniyle tedavi amaçlı gelen hastaların önemli bir kısmının, düzenli uyku uyumadığını belirten Atalık, güzellik için en önemli hususun, yatağa girmeden önce rahatlamak ve stressiz bir uyku uyumak olduğunu söyledi.

Bunlarla beraber, beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Atalık, “Hücre bölünmesi sırasında gerekli oksjienin alınabilmesi için düzenli soluk alınıp verilmesi gerekir. Bu nedenle yatmadan önce kalori değeri düşük gıdalar tüketilmelidir. Özellikle hücrelerin çalşma düzenini bozan alkolün rahat bir uyku için içilmemesi gerekir” diye konuştu.

Cilt sorunları olan kişilerin piyasada satılan her ilaca itibar etmemesi gerektiğini vurgulayan Atalık, “Bugün cilde faydası tıbben kanıtlanmış, retinoik asit ile şeker karışımından elde edilen glikolik asit içeren ilaçlar tercih edilmelidir” dedi.