Genel SağlıkHABERLER

BAHARDA ALERJİ ALARMI

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havayı fırsat bilenler, park, bahçe ve piknik alanlarının yolunu tutuyor. Ancak, bizi yanıltan bu günler astım hastaları için kötü günlerin başlangıcı oluyor. Özellikle çocuklarda bahar aylarında görülen nezle ve grip, çocukların yaşam kalitesini düşürürken, anne ve babaları da zor durumda bırakıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Özge Demirel Leman, daha çok bahar aylarında ortaya çıkan kronik nezlenin nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Alerji sinüzit belirtisi olabilir

Sürekli nükseden nezle ve grip hali, polenlerin artması ile bahar aylarında tekrar kendini göstermeye başladı. “Alerjik Rinit” denilen bu durum halk arasında saman nezlesi, bahar nezlesi, alerjik nezle veya üst solunum yolu alerjisi olarak adlandırılmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen nezle ve grip hali bir türlü geçmek bilmezken, ağır durumlarda yerini; baş ağrısı, iltihaplı burun akıntıları, öksürük gibi belirtilere bırakabiliyor. Bu gibi ağır durumlarda çocuklara sinüzit teşhisi de konulabilmektedir. Alerji, bulunduğumuz çevrede ya da ortamda olan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp burnun iç yüzüne yapışması sonucunda, mikrobik olmayan bir iltihap neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

Uzun dönemde ilaç tedavisi de yeterli olmuyor

Kullanılan birçok ilaç, alerjiyi geçici olarak tedavi etse de uzun dönemde kesin çözüm alınamıyor. Anne ve babalar çocukları için, ellerinden geleni yapmalarına rağmen sürekli nükseden bu hastalık karşısında çaresiz kalıyorlar. Bu durumdan dolayı, çocuklar sosyal çevrelerinden ve eğitimlerinden de geri kalabiliyorlar.

Alerjenler mevsimine göre farklılık gösteriyor

Alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Örneğin; alerjik astımın en sık sebebi evde halı, kilim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarlardır(mite) ve bunlar ev tozuna karışarak solunan havaya katılıp nefes alınca bronşlara gider. “Akar alerjisi”, en sık kış ayında görülür ve alerjik astım sebebidir. Özellikle bahar aylarında görülen “Alerjik rinit”in sebebi ise daha çok polenlerdir. Polenler bahar aylarında; çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar, bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar. Polenler, büyük çapa sahip olduklarından sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olurlar. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Dolayısıyla polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar. Bu yapışma sonucunda orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap, hastalık bulgularına sebep olur.

Günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiliyor

Alerjik rinit; hapşırma, aksırma, burun tıkanıklığı, burunda akıntı, burunda ve yumuşak damakta kaşıntı gibi şikayetlere yol açar. Bu bulgular bahar aylarında daha da artar. Bu yüzden halk arasında “bahar nezlesi, bahar alerjisi, saman nezlesi” gibi isimler kullanılmaktadır. Bundan başka; gözlerde yanma, sulanma, kızarma ve kaşıntı belirgindir. Hastalar, yanlarında devamlı burun silmek için mendil taşımak zorunda kalır. Burun tıkanıklıklarının devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sık hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Çocuklarda okul başarısı düşer. Devamlı burun kaşıma nedeniyle “alerji selamı” denen burnu önden arkaya ovalama hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareketin uzun müddet yapılması neticesinde burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Bunun dışında burun tıkanıklığı nedeniyle, gözaltı kapaklarında devamlı bir morluk vardır. Burunda olan devamlı alerjik reaksiyon ve burun akıntısı, bilhassa geceleri olan geniz akıntısı ve gece öksürüklerine sebep olur. Gündüz ise devamlı genzi temizleme sesi çıkarılır.

Polenlerden Korunmanın Yolları ve Alerjik Rinit Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler;

Alerjik Rinit tedavisinde esas yöntem bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez.

Polenlerden korunmak için,

• Ağaç ve çiçeklerin yoğun olduğu açık alanlarda mümkün olduğu kadar az bulunmak, dolayısıyla yüksek yerlerde yaşamak,

• Saat 8.00 ila 14.00 arasında dış ortamlarda bulunmamaya çalışmak,

• Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapalı tutmak, klima bulunan mekan ve ulaşım araçlarını havalandırmak alerjiden korunmak için yararlı olacaktır.

Çevresel alerjenlerden korunma tedbirleri yalnız olarak alerjiden korunmak için yeterli değildir. İlaç tedavisi ile desteklenmelidir.

Bahar alerjilerinden korunmak için pratik öneriler;

1- Sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.

2- Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske takın.

3- Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.

4- Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda evde kalmaya çalışın.

5- Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün, polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.

6- Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.

7- Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın.

8- Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.

9- Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.

10- Yatmadan önce duş alın ya da saçlarınızı yıkayın.

11- Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.

12- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.

13- Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.

14- Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.