SSK DA 395 VAZEKTOMİ İŞLEMİ YAPILDI

SSK Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ali Haberal, 520 yataklı hastaneye geçen yıl 19 bin 402 kişinin aile planlaması için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Yılda 23 bin doğumun gerçekleştiği SSK Etlik Doğumevi’nde, günde ortalama 70 doğum yapıldığını belirten Başhekim Doç. Dr. Ali Haberal, İstanbul ve İzmir dışında diğer tüm illerden kendilerine hasta geldiğini ifade etti. Buna göre, Aile Planlaması Kliniği’ne başvuran bu kişilerden büyük çoğunluğu yalnız kontrol için gelirken, diğer hastalardan 4 bin 938’i doğum kontrol hapı, 1776’sı prezervatif aldı. Hastaların 3 bin 629’una rahim içi araç takıldı.

Hastanede, aile planlaması için başvuranların büyük çoğunluğu kadın olmasına rağmen, başvuranların 395’i “vazektomi” işlemi yaptırdı.

Vazektomi, erkekte sperm hücrelerinin testislerden, depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemi olarak açıklanıyor. Bu cerrahi işlemin etkili olabilmesi için birkaç haftanın geçmesi gerekiyor. İşlemin ardından erkek hala boşalabiliyor ve cerrahi girişim seksüel performansında olumsuz bir etkiye yol açmıyor. Bu işlem sonrasında boşalan sıvının dış görünüşünde hiç bir değişiklik olmazken, sıvıda sperm hücreleri olmadığından gebelik oluşmuyor.

Herhangi bir yan etkisi olmayan işlemin, geri dönüşü yok. Bu nedenle yöntemin, ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemediği konusunda kararsız olan erkeklerde uygulanmasının sakıncalı olduğu belirtiliyor. Eşin rızası olmadan yapılan uygulamalarda da eşin boşanma başvurusunda bulunabileceği de bildiriliyor. Koruyuculuk oranı yüzde 100’e yakın olan bu yöntem ve bazı bireysel özellikler nedeniyle çok nadiren gebelik oluşturabiliyor.

Cerrahi operasyonun ardından koruyuculuk hemen başlamıyor. Kısa süren bir cerrahi işlem olan vazektomi, lokal anestezi altında yapılıyor ve hastanede kalmayı gerektirmiyor.