ANNE SÜTÜNDEKİ MUCİZE!

Çocuklar için en ideal besin olarak bilinen anne sütünün, çocuğu enfeksiyonlardan koruduğu gibi, ilerdeki yaşlarda şişmanlık, kalp ve diyabet gibi önemli sağlık sorunlarından da uzak tuttuğu bildirildi.

Yararları saymakla bitmez

ABD yapılan bir araştırmaya göre, 2 yaş sonrası çocukların zekaları değerlendirildiğinde, anne sütüyle beslenen çocukların zeka yaşının, biberonla beslenenlerden daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl 1 milyondan fazla çocuğun anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlardan ölüyor. Bu yüzden, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin doğumdan ilk yarım saatle 1 saat içinde emzirilmeye başlanmasını ve 4-6 aya kadar yalnız anne sütü ile beslenmesini öneriyor.

Bilim adamları, bundan sonrada ek besinlerle birlikte olmak koşuluyla, bebeğin, en az 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmenin devam ettirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Hekimi Dr. Seçil Sözen, anne sütünün öneminin bilinmesine rağmen, uygulamada anne sütüyle beslenen bebek oranının ülkemizde düşük olduğunu söyledi.

Yaşamın ilk 4-6 ayında, bebeklerin sadece emzirilmelerinin hemen hemen bütün farklı toplum ve kültürlerin en üstün beslenme şekli olarak benimsendiğine dikkat çeken Dr. Sözen, “Ülkemizde yaşamın ilk 3 ayında, anne sütüyle beslenen bebeklerin oranı yüzde 13.8’dir. Birçok ülkede, annelerin büyük çoğunluğu bebeklerine yapay yiyecek ve içecekler vermeye 4. aydan önce başlarken, 2 yaşından çok önce anne sütü ile emzirmeyi kesiyor. Bu durumun sık rastlanan sebebi, annelerin sütlerinin yeterli olduğuna inanmamaları veya emzirmede bazı güçlüklerle karşılaşmaları. Bazen de bu durum, annenin ve dışında çalışması ve işine devam ederken aynı zamanda nasıl emzireceğini bilmemesinden kaynaklanıyor” dedi.

Anne sütünün mükemmel besin içeriği kolay hazmedilir olmasının en önemli özelliği olduğuna dikkat çeken Dr. Seçil Sözen, “Anne sütü, sadece ideal besleyici değil, çocuğu enfeksiyonlardan koruma özelliğini de gösteren bir besleyicidir. Anne sütünün bu özelliği, içerdiği direkt etkili antimikrobiyel faktörler ve bağışıklık sistemini modüle eden biyoaktif faktörler sonucunda olmaktadır. Anne sütüyle beslenmenin sağlığa olumlu etkileri, sadece verildiği süreyle de kısıtlı değildir. Anne sütüyle beslenen süt çocuğunun ileri yaşama eriştiğinde, büyümesinin daha normal olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, anne sütü ile beslenen çocuklarda şişmanlık, koroner kalp hastalıklarının gelişmesinin önlenebildiğini destekler niteliktedir. Ayrıca, anne sütüyle beslenen çocuklarda konuşma problemlerinin daha az izlendiği ve matematik skorlarının daha yüksek olduğu rapor edilmiştir. ABD’de yapılan bir çalışmada, 2 yaşından sonra çocukların zekaları değerlendirildiğinde zeka yaşı, biberonla beslenenlerden daha yüksek bulunmuştur” şeklinde konuştu.