“ANA VE ÇOCUK ÖLÜMLERİNİ ÖNLEME PROJESİ”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Sefer Aycan “Ana ve Çocuk Ölümlerini Önleme Projesi” çerçevesinde Diyarbakır Atatürk Statı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı’nın anne ve bebek ölümlerini önlemek için bir dizi etkinlik düzenlediğini ve bu etkinlikleri anne ve bebek sağlığına dikkat çekmek amacıyla yaptığını belirtti.

Daha sağlıklı yaşam amacıyla projenin hayata geçirildiğini ifade eden Doç. Dr. Aycan, şöyle dedi: “Türkiye’de doğumların yüzde 80’i sağlık personelince yaptırılıyor. Bütün doğumların hastanelerde yapılmasını istiyoruz. Sağlık personelimiz doğan bebeklerin düzenli aralıklarla takiplerini yapıyor. Ama bunlar da yeterli olmuyor. Toplumda duyarlılığı oluşturmak istiyoruz. Tüm sektörlerin destek vermesini bekliyoruz. En büyük görev, yine anne ve babalara düşüyor. Daha sağlıklı bir Türkiye istiyoruz.”

İl Valisi Cemil Serhadlı ise Diyarbakır’da anne ve çocuk ölümlerinin Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ve çağdaş toplumun sağlıklı nesillerle olacağını kaydetti. Huzur ve güven ortamıyla birlikte ulaşmadıkları köy ve mezra kalmadığını anlatan Vali Serhadlı, “Aşı kampanyasında en ücra yerlere bile gidiliyor. Aile planlaması ile anne ve çocuk sağlığı herkesin hedefi olmalıdır” dedi.