”AKUPUNKTUR, ‘ALTERNATİF TIP’ OLARAK ADLANDIRILMAMALI”

Akupunktur Uzmanı Dr. Nejat Can, akupunkturun ‘Alternatif Tıp’ olarak adlandırılmasının doğru olmadığını belirterek, ayrı bir uzmanlık alanı olan akupunkturu uygulayabilmek için de doktor olmak gerektiğini söyledi.

Akupunkturdan ancak uzman bir doktor tarafından uygulandığı zaman olumlu sonuç alınabileceğini vurgulayan Dr. Nejat Can, kısa süreli kurslara katılarak akupunktur uzmanı olduğunu iddia edenlerin hastalara yararlı olamayacağı ifade etti.

Dr. Can, kendisinin akupunktur uzmanı olabilmek için Çin Halk Cumhuriyeti Şin-Cang Tıp Fakültesi’nde modern tıp ve akupunkturu da kapsayan 6 yıl süreli eğitim aldığını, bu fakülteyi bitirdikten sonra da iki yıl akupunktur üzerine mastır yaptığı kaydetti.

Akupunkturun geleneksel Çin tıbbı olduğunu ve 2 bin yıldan bu tarafa uygulandığını, vücutta belli noktalara iğne batırılarak ya da manyetik akupunktur gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen bir nevi fizik tedavi yöntemi olduğunu anlatan Can, “Geleneksel Çin Tıbbı’na göre insanlar Yin ve Yang olarak kutuplaşan yaşam kuvvetlerinden oluşur. Yin ve Yang enerjilerinde azalma ve tıkanıklık olursa, vücutta çeşitli hastalıklar meydana gelir. Geleneksel Çin Tıbbı, kaybolan bu gücü dengeleyerek vücudu sağlığa kavuşturur. İnsan vücudunda değişik özelliklere sahip 361 tane nokta vardır ve bu noktalar kullanılarak tedavi yapılır” diye konuştu.

Dr. Nejat Can, akupunktur yöntemi kullanılarak felç, kısırlık, migren, astım, bel ve göğüs ağrısı, gastrit, histeri, iktidarsızlık, hipertansiyon, şizofreni, varis, multiple skleroz, sinüzit gibi bir çok rahatsızlığın tedavi edildiğini, bu tedavinin uykusuzluk problemi, zayıflamak ve sigarayı bırakmak için de kullanıldığını vurguladı.