AKŞAMCILARA İLAÇ BULUNAMADI

Akşam kalmayı önlemek için kulaktan kulağa dolaşan sekiz efsaneyi inceleyen uzmanlar sürpriz bir sonuçla karşılaştı: Tek yol ayık kalmak!

Araştırmacılar, akşamdan kalmaya çare olarak bilinen sekiz efsanevi ürün üzerinde yaptıkları araştırma sonucu bu ürünleri işe yaradığına dair hiçbir bilimsel kanıt bulamadı.

Uzmanlar, raporlarında ilaç ya da doğal ürünlerin akşamdan kalmalığı iyileştirdiğine dair hiç bir somut kanıt yok sonucuna ulaştı.

Artaştırmanın sonucu olarak akşamdan kalma olmaktan kaçınmanın en etkili yolu ya hiç içmemek ya da çok az içmek ifadesine yer verildi.

Maliyeti yılda 2 milyar sterlin

Araştırma ekibine başkanlık yapan İngiltere’deki Exeter Peninsular Tıp Fakültesi doktorlarından Mark Pittler, akşamdan kalmaların hasta olup işe gitmemelerin her yıl İngiltere ekonomisine 2 milyar sterline mal olduğunu söyledi.

Akşamdan kalmalığın belirtileri arasında, hafıza ve görsel mesafe kavramı bozukluğu, gamsızlık, bulantı ve konsantrasyon ekisikliği bulunuyor.

Tavsiye edilen alkol limitinden daha az içilmesi halinde bile ölüm riski önemli oranda artıyor. İngiltere’de Noel ve yılbaşında alkol tüketim miktarında görülen her yüzde 1’lik artış için alkolden zehirlenerek ölenlerin sayısı yüzde 0.4 oranında artıyor.

Çivi çiviyi sökmüyor

İnternette değişik sitelerde akşamdan kalmalığa çare olarak aspirin, parasetamol, muz, lahana, yumurta, egsersiz, yeşil çay, meyvalı süt, pizza ve ‘çivi çiviyi söker’ sözüne dayanılarak alkollü içkiler tavsiye edildiği belirlendi.

Haber: Metin Güneş
Kaynak: cnnturk.com