AIDS İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

AIDS ile Mücadele Programı hastalığa yol açan HIV virüsüne ilişkin bazı bilinenleri ve rakamları şöyle sıraladı:

Birleşmiş Milletler’e bağlı AIDS ile Mücadele Programı (UNAIDS), Dünya AIDS gününde, günde ortalama 8 bin kişinin ölümüne yol açan hastalıkla savaş için yoksullara ilaç olağanı sağlayacak 5.5 milyar dolarlık acil strateji planını açıkladı.

Dünyada milyonlarca yoksul AIDS hastasının tedavi olanaklarına kavuşması çabaları sürerken, UNAIDS’in geçen ay yayımladığı rapora göre 2003 yılında HIV/AIDS vakalarında ve hastalığın yol açtığı ölü sayısında bugüne kadarki en büyük artış tespit edildi.

AIDS ve hastalığa yol açan HIV virüsüne ilişkin bazı bilinenler ve rakamlar, şöyle sıralanıyor:

-2003 yılında, hastalıktan 3 milyondan fazla kişi öldü. Bu yıl içinde HIV virüsü bulaşan yaklaşık 5 milyon kişiyle dünya çapında HIV taşıyanların sayısı 40 milyona ulaştı.

-Afrika, hastalıktan en fazla etkilenen bölge olma özelliğini korurken, 2003 yılında bölgede HIV taşıyanların sayısı, 3.2 milyon yeni vakayla 26.6 milyona yükseldi. AIDS yüzünden 2003’te bu bölgede ölenlerin sayısı yaklaşık 2.3 milyon olarak biliniyor.

-Botsvana ve Svaziland’ta hastalığa yakalanma oranı yetişkinlerde yüzde 40’ı bulurken, bazı Afrika ülkelerinde her 5 hamile kadından birine virüs bulaşıyor.

-Güney Afrika, dünyadaki AIDS hastası ya da HIV taşıyanların yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor.

-AIDS Doğu Avrupa ve Orta Asya’da hızla yayılıyor. Bu bölgelerde 2003’tE yaklaşık 230 bin kişiye HIV bulaşırken, HIV taşıyanların sayısı 1.5 milyona yükseldi, geçen yıl hastalıktan yaklaşık 30 bin kişi öldü.

-AIDS ilk olarak 1981’de, ABD’de eşcinsel erkekler arasında tespit edildi. Hastalığa yol açan HIV virüsü 1984’te keşfedildi.

-Bir sendrom olarak tanımlanan AIDS, çeşitli hastalıkların bir bileşimi. HIV virüsü bağışıklık sistemine saldırıyor ve vücudu, hayatı tehdit eden tüberküloz (verem) gibi çeşitli hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

-HIV virüsü kan, sperm, anne sütü ve diğer bedensel sıvılarda tespit edildi. HIV, normalde insan vücudunu enfeksiyonlara karşı koruyan kan hücreleri içinde ürüyor.

-Virüs cinsel temas, kan nakli, şırınga iğnesi paylaşımı yoluyla ya da hamile kadından cenine ve HIV’li annenin sütünden bebeğine bulaşıyor.