7 BİN 500 KİŞİ ACİL BÖBREK BEKLİYOR

Türkiye’de yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500’ünün acil organ beklediği ifade edildi.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Bahçelievler’deki vakıf merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de organ bağışı konusunda yaşanan sıkıntılara işaret ederek, yılda yaklaşık 600 böbrek nakli gerçekleştirildiğini vebunların sadece 200’ünün kadavradan alındığını dile getirdi.

Türkiye’de yaklaşık 34 bin böbrek hastasından 7 bin 500’ünün acil organ beklediğini bildiren Timur Erk, organ bağışı konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Erk, kısa bir süre önce Rıfat Özbek, Salih Memecan, İsmail Acar, Erol Albayrak, Piyale Apça, Birsen Apça, Erkan Çimenciler ve İzzet Keribar’ın birbirinden özel tasarımlarından oluşan tişörtlerin Türk Böbrek Vakfı hastaları için 20 YTL’den satışa çıkarıldığını hatırlatarak, “Bir Işık da Sen Tut” başlıklı bu kampanya çerçevesinde bir de defile düzenlendiğini anımsattı.

Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında başka kampanyalar da gerçekleştireceklerini kaydeden Erk, organ nakli konusunda İspanya ve İran’ın başarılı bir örnek sergilediğini ifade etti.

Toplantıya katılan eski mankenlerden Merve İldeniz, eşi Serdar Önal’ın da kronik böbrek yetmezliğiyle boğuştuğunu ve kısa bir süre içinde annesinden alınacak bir böbreğin eşine nakledileceğini söyledi. İldeniz, bu tür etkinliklere gönüllü katıldığını, çünkü eşinin durumunun gündeme gelmesiyle organ bağışı konusuna yeniden dikkat çekildiğini belirterek, böbrek hastası çocuklara yardım için çalıştığını dile getirdi.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Arzu Yanardağ Serter de organ bağışını gündeme getirmek için burada bulunduğunu ifade ederek, kendisinin de organlarını bağışladığını kaydetti. Eski futbolcu Tanju Çolak da herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Toplantıya, 20 YTL’den satışta olan tasarım tişörtleriyle katılanlar arasında mankenler Aysun Kayacı ve Asuman Krause, tasarımcılar İsmail Acar, Birsen Apça ve Erol Albayrak da yer aldı.

Tişörtlerin satışından elde edilen gelir böbrek hastası çocukların tedavisinde kullanılacak.