5 DAKİKADA SİVİLCE TEDAVİSİ

Akne tedavisinde son 30 yılın en önemli adımı atıldı. 41 gönüllü üzerinde yapılan pilot bir çalışmada, 5 dakikalık tek bir lazer dozuyla sivilcelerin yarısı temizlendi.

Londra’nın Hammersmith Hastanesi’nde yapılan pilot çalışmada tedaviye katılan hastalardan onunun akneleri, bir iki hafta içinde tamamen yok edildi. Çalışmaları yöneten Akne Destek Grubu Başkanı ve Dermatolog Dr. Tony Chu, ‘‘Sonuçlar çok çarpıcıydı. Başlangıçta şüpheliydim, fakat şimdi görüşüm tamamen değişti. Bu gerçekten de akne tedavisinde son 30 yılda meydana gelen ilk büyük gelişme. Tek bir tedavinin etkisi üç ay sürüyor’’ dedi.

Tedavide kullanılan ‘‘NLite’’ adlı lazer, Galler Üniversitesi’nde kırışıklıkları tedavi amacıyla geliştirildi. Tek bir yüz seansı için 300 sterlin (800 milyon lira) ücret alınıyor.

Akne dünyadaki en yaygın cilt hastalığı. Ergenlik çağındakilerin yüzde 90’ını etkilediği gibi 40 ve 50’lerindeki birçok insanda da görülüyor. Ergenlik çağındaki gençlerin yüzde 70’inde akne sivilceleri 4-5 yıl içinde kendiliğinden geçmekle birlikte deride kalıcı bir iz bırakabiliyor.

Dr Chu, geleneksel ilaçların işe yaramadığı hafif-orta arası akneli 31 erkek ve kadına tek bir doz NLite uyguladı ve sıradan tedavi uygulanan 10 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırdı. 12 hafta sonra lazerle tedavi edilen grubun yüzde 81’inde önemli gelişme görüldü. 18’i lekelerinin yarısını kaybetti, 10 kişi ise tamamen kurtuldu. Dr Chu, bulgularının kesinleştirilmesi için daha fazla çalışma ve araştırmanın gerektiğini söyledi.