Genel SağlıkHABERLER

2005’TE MOBİL HİZMETİ BAŞLATILIYOR

Artvin’de temaslarını sürdüren Sağlık Bakanı Recep Akdağ 2005 yılı için yeni bir hamle başlatıyor. Buna göre revizyona gidilerek mobil hizmeti başlatılacak.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlık alanında mobil hizmet başlatılacaklarını açıkladı. “Sağlık alanında 2005 yılı başında yeni revizyona giderek mobil hizmeti başlatacağız” diyen Akdağ, yeşil kartlı hastaların 2005 yılından itibaren diğer emekliler gibi ilaçlarını serbest eczanelerden alabileceklerini bildirdi.

Bakan Akdağ, SSK’lıların serbest eczanelerden ilaçlarını almaları konusunda da, “SSK’lıların Devlet Hastaneleri’nden ilaçlarını alabilmesi için bir eczanenin açılmasını pek düşünmedik; ama böyle bir talep olursa onu da değerlendiririz; ama biz serbest eczanelerden almalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Erzurum’dan dün gece karayoluyla Artvin’e gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu sabah Artvin Valisi Orhan Kırlı’yı ziyaret etti. Basına kapalı olarak yapılan değerlendirme toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Akdağ, ülkenin kalkınmasının sağlanması için siyasetçilerin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını, bu gayreti müteşebbislerin de göstermesi gerektiğini söyledi.

Genel seçimlerin ardından sağlık alanında yeniden yapılanmaya gittiklerini de belirten Akdağ, gelinen noktanın 1.5 yıl önce hayal edilemeyecek bir noktada olduğunu dile getirdi. SSK’lıların devlet hastanelerinden faydalanmasına geçilmesinden 6 ay sonra revizyon yapıp, aksayan yönlerinin giderildiğine değinen Bakan Akdağ, şunları söyledi:

“Sağlık alanında 2005 yılı başında yeni bir revizyon yaparak mobil hizmeti başlatacağız. Düzenlediğimiz bölgesel toplantılarda yapılacak tespitler ve ihtiyaçlar doğrultusunda sistemin aksayan yönlerini ele alacağız. Vatandaşlar, her gün yeni şeyler istiyorlar. Yeni ve en güzel şeyler vatandaşlarımızın hakkıdır.

Vatandaşlar istedikçe bizler de bu isteklerin yerine getirilmesi için aralıksız çalışacağız. Bütün il ve ilçeleri, köylerine kadar yeniden değerlendirmelerde bulunuyoruz. Sağlıklı dönüşüm programları çerçevesinde yeni hizmet anlayışımızı esas alarak, aile hekimliğine dönüştürülecek biçimde yeniden dizayn ederek gözden geçiriyoruz. Sorunlarımızı yerinde tespit etmenin amacı ise bize katkı sağlayacak kurumlardan yardım almak ve detaylarını bakanlığımızda tartışmak.”

DERLİ TOPLU SAĞLIK HİZMETİ

SSK’lı hastalara diğer sağlık kuruluşlarında hizmet verildiğini hatırlatan Bakan Akdağ, bu yıl sonunda hizmetlerin daha derli toplu ve entegre olarak hizmet anlayışıyla devam edeceğini söyledi.

Akdağ, “Biz incelediğimizde şunu gördük ki, bir taraftan SSK, diğer taraftan Sağlık Bakanlığı’nın yatırımı var. Oysa birinin yatırımı yeterli olacaktır ve böylece kaynaklar daha verimli hale gelecektir. Doğu Anadolu ve Karadeniz’e özel bir ilgi gösteriyoruz; çünkü tabiat ve coğrafi şartlarını göz önünde bulunduruyoruz, bundan böyle Mobil Sağlık hizmetlerimizi de geliştireceğiz. Ben Erzurum’da öğretim üyeliği yaparken Artvin’den gelen çok hastam oldu, bu bölgenin sabrı ve devletine bağlılığı ve mütevekkil haliyle hizmetine layık insanlar olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi. Basın mensuplarının hastaların ilaç alımıyla ilgili bir sorusuna ise Bakan Akdağ şu cevabı verdi:

“SSK’lıların Devlet Hastaneleri’nde ilaçlarını alabilmesi için bir eczanenin açılmasını pek düşünmedik; ama böyle bir talep olursa onu da değerlendiririz. Ama biz serbest eczanelerden almalarını sağlayacağız ve asıl çözümün bu olduğuna inanıyoruz. Bu arada özellikle altını çizmem gereken bir konu da 2005 yılından itibaren Yeşil Kartlı hastalarımız da diğer emekliler gibi ilaçlarını artık serbest eczanelerde alabilecekler.”

Bakan Akdağ, Sarp Sınır Kapısı geçişlerinde bir sağlık ünitesi kurularak bayan ve erkek turistlerin sağlık taramasından geçirilmesinin istenmesinin hatırlatılması üzerine, uygulamaya geçilebileceğini söyledi.

Artvin’deki incelemelerini tamamlayan Bakan Akdağ, Bölgesel Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere karayolu ile Rize ve daha sonra Türkiye-Gürcistan milli maçını izlemek üzere Trabzon’a geçecek.