Genel SağlıkHABERLER

MİNİ GERME 2,5 SAATTE 5-10 YIL GENÇLEŞTİRİYOR

40 yaşından sonra klasik yüz germe ameliyatlarının yerini alan “mini yüz germe” operasyonlarıyla kadınlar, 5-10 yıl daha genç görünebiliyorlar. Acıbadem Ataşehir Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Açıkel, operasyon sonrası yüzün doğallığını koruduğunu ve bu nedenle kadınların daha çok mini germe yöntemini tercih ettiklerini belirtiyor.

Yaşlanmanın iyice belirgin hale geldiği 40-60 yaş aralığındaki kadınlar, genç görünmek için estetik cerrahların kapısını çalıyorlar. En sık yakındıkları ve değişiklik istedikleri noktaların arasında; kaşlardaki düşme, üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru kayması, burun ve ağız kenarındaki olukların derinleşmesi, çene kenarlarında sarkmalar, gıdık ve boyun bölgesinde bölgesel yağ toplanması geliyor.

Bu sorunların giderilmesinde yüz germe ameliyatı kilit rol oynarken, kaş kaldırma, göz torbalarının düzeltilmesi ve yüze yağ enjeksiyonu gibi estetik girişimler de tamamlayıcı hale geliyor.

Acıbadem Ataşehir Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Açıkel, yüz gençleştirme amacıyla klasik yüz germe ameliyatlarını artık daha az kullandıklarını, hastaların birçoğunun daha az kesi yapılarak ve daha kısa sürede gerçekleştirilen “MACS Lift” adı verilen bir tür ” mini yüz germe” tekniği ile etkin şekilde tedavi edebildiklerini belirtiyor. Doç. Dr. Açıkel, genellikle 40 yaş altındaki kadınların yüzlerinde gözlenmeye başlanan küçük ve sınırlı sorunları gidermede dolgu, botoks gibi işlemleri tercih ettiklerini, ancak yüzlerinde sarkmaları ve yaşlı görüntüyü gidermek ve 5-10 yıl önceki yüz görünümlerine geri dönmek için yüz germe operasyonunu istediklerini vurguluyor.

DAHA AZ İZ BIRAKTIĞINDAN TERCİH EDİLİYOR

“Mini yüz germe” tekniğinin klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa izler bıraktığına değinen Doç. Dr. Cengiz Açıkel, son yıllarda popüler olan bu teknik hakkında şu bilgileri verdi:

Mini yüz germe tekniğinde kulak memesinin önünden başlayıp, kulak içine gizlenen ve yukarıda saçlı deriye uzanan 5-7 cm.’ik bir kesi yapıyoruz.

Ameliyat sonrası erken dönemde bu kesi, saç modeliyle kolaylıkla gizleniyor. Geç dönemde de izlerin büyük kısmı kulak içi ve saçların içinde kaldığı için dikkat çekmiyor.

Sadece sınırlı bir alanda yüz cildini kaldırıyoruz ve daha derin planda olan yüz sinirleri ile hiç karşılaşmıyoruz. Bu nedenle yüz sinirlerine zarar verilmesi söz konusu olmuyor.

Cilt altında aşağıya doğru yer değiştirmiş, sarkmış olan yüzün yağ yastıkçıklarını ve yumuşak dokularını dikişler yardımı ile yukarıya, olması gereken yere getiriyoruz.

Kaldırdığımız yüz cildini, klasik yöntemlerdeki gibi yana doğru değil yukarıya doğru çekiyor ve çok az cilt çıkartıyoruz ve bu nedenle daha doğal sonuçlar elde ediyoruz.

Aynı seansta gıdık ve boyun bölgesindeki yağları liposuction ile alıyoruz. Asma dikişlerimiz sayesinde boyun derisindeki sarkmalar da gideriliyor ve boyun da gençleşiyor.

“MACS lift” tekniği sayesinde yüzün elmacık kemikleri toparlanıyor, burun kenarındaki oluklar hafifliyor, yanak ve alt çenedeki sarkmalar gideriliyor ve boyun da gençleşiyor.

Ortalama 2.5 saat süren ameliyat lokal anestezi ve sedasyon altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında kaş kaldırma, göz torbalarının alınması, yüze yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle de kombine edilebiliyor.

Bu tekniği aşırı sarkma ve gevşemenin olmadığı orta yaş grubu hastalarda tercih ediyoruz.

40’LI YAŞLARDA SARKMALAR BELİRGİN İSE MİNİ YÜZ GERME YAPILABİLİYOR

Yüz germenin yıllardır 60 yaş civarı kişilerin yaptırdığı bir estetik operasyon olarak değerlendirildiğini ve bu anlayışın yanlış olduğunu belirten Doç. Dr. Cengiz Açıkel, “Kadınlar yüz germeye ihtiyaçları olup olmadığını ayna karşısında test edebilir. Aynanın karşısına geçtiklerinde, parmaklarını elmacık kemiklerine ve alt çenelerinin üstündeki deriye koyup yukarı doğru çektiklerinde, ‘yüzüm böyle olsaydı daha iyi olurdu’ diyorlarsa, ameliyat olma vakti gelmiştir” dedi.

ERKEN YAŞLARDA YAPILAN MİNİ YÜZ GERMENİN BÜYÜK AVANTAJLARI VAR

Yüzdeki sarkma ve yaşlanma belirtilerinin çok ileri düzeye gelmeden daha erken dönemde düzeltilmesinin başlıca şu avantajları bulunuyor:

Mevcut sorunlar “daha kısa süren” ve “daha az iz bırakan” mini yüz germe tekniği ile giderilebiliyor.

Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morluklar çok sınırlı, toparlanma dönemi klasik yüz germeye göre daha kısa.

Yaş daha genç olduğu için yara iyileşmesi ve toparlanma daha kolay.

Ameliyat sonrası yüz görünümünde elde edilen gençleşme çevre tarafından daha doğal karşılanıyor.

Bu yöntemle kişinin yüz özellikleri değişmemekte, sadece daha genç bir görünüm kazanıyor.

-Yüz germe işlemini daha erken yaşlarda yaptıranlar halen aktif oldukları iş ve sosyal yaşamlarında daha genç ve dinamik bir yüz görünümüne sahip olmanın konforunu yaşıyor.

-10 yıl veya daha sonra gerektiğinde ikinci bir yüz germe ameliyatına engel olmuyor.