Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇIKOLATA KISTI: ACI ÇIKOLATA

Siddetli adet sancisi yasayan, derin cinsel aktivite de agrisi olan, kasik, karin agrisi yasayan, kanli diski, idrarda kan ve yanma, adet kanamasiyla birlikte es zamanli burun kanamasi, vücudun çesitli yerlerinde morluklar olusan, üreme çagindaki kadinlar dikkat!

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; boza kivaminda erimis çikolataya benzedigi için “çikolata kisti” denilen hastaligin yumurtaliklara ve kordonlara ulastiginda hamile kalmayi engelledigine dikkat çekiyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadinlarin %40'inda görülen çikolata kisti yani tip dilinde endometriozisin, çok nadir olarak menopozdaki kadinlarda ve hatta tip literatüründe erkelerde bile görülebildigini bildiriyor. Hiçbir sikayeti olmayan kadinda da rastlantisal olarak görülebilen çikolata kistinin siklikla belirti vermeden de olusabildigine deginiyor. Dr. Partalci; her ay gebeligi olusturacak sekilde hazirlanan ve gebelik olmadigi zamanlarda yeterli hormon destegi alamayan, adet kanamasi halinde dökülen özel hücre tabakasinin, vücutta rahim disinda baska bir alanda bulunmasi ile olustugunu belirtiyor. Çikolata kistinin yerlestigi bölgeye, yayilimina, derinligine ve büyüklügüne göre siniflandirildigini söylüyor. Hastaligin evresinin yarattigi sikayetler ile baglantisi olmadigini sözlerine ekliyor.

Nasil Bir Tedavi?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; bu hastaligin kalici tedavisinin olmadigini, uygulanan tedavilerin amacinin agriyi gidermek ve hastaligin ilerlemesini ortadan kaldirmak seklide oldugunu belirtiyor. Çikolata kistini engelleyen iki dogal durumun hamilelik ve menopoz oldugunu sözlerine ekliyor. Partalci, hastaligin hafif seviyelerinde hormonal, ileri asamalarinda ise cerrahi tedavilerin uygulandigini söylüyor. Kisirlik nedeniyle cerrahi tedavi uygulayan kisilerin 6 ay içinde kendiliginden hamile kalamamis ise yardimci üreme tekniklerine basvurmalari gerektigine deginiyor. Bu grup hastalarda özellikle büyük çikolata kisti çikarilmis ise yumurtaliklarin rezervinde azalma olusabiliyor. Asilama sonrasi gebelik olusmamissa mutlaka tüp bebek tedavi yöntemlerine basvurmalarini tavsiye ediyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü

Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası