Genel SağlıkHABERLER

MÜZMİN YORGUN GENÇLERİN EKLEMLERİ DAHA ESNEK

Müzmin yorgunluk sendromu olan çocuklar ve gençlerde, eklemlerin aşırı derecede esnek olduğu ve bükülme gösterebildiği saptandı.

Müzmin yorgunluk sendromu bulunan çocuklar ve gençlerin, fiziksel hareketlerden kaynaklanan şikayetler yüzünden kliniklere daha fazla başvurdukları ve bu durumun okuldan geri kalmalarına neden olduğu bildirildi.

Gençlerin yüzde 20’sinde eklemlerde aşırı bükülmenin saptandığına ve bu durumun ağrılara neden olduğuna değinen uzmanlar, eklem esnekliğinin tamamının müzmin yorgunluk sendromundan ileri gelmediğini belirttiler.

116 denek üzerinde yapılan, deneklerin “sağlıklı” ve “eklem esnekliği” bulunanlar olarak ikiye ayrıldığı araştırma sonucunda, müzmin yorgunluk sendromu bulanan deneklerin yüzde 60’ında eklemlerde aşırı bükülme saptanırken, bu durum, sağlıklı grupta yüzde 24 olarak gözlendi.

Müzmin yorgunluk sendromu bulunanlarda Orthostatic İntolerance (dik durmayla ilgili) olarak bilinen sorununun da görülebildiğine değinen uzmanlar, bu durumun, kan birikmesi ile de ilgili olabildiğini kalp ve tansiyon basıncını artırabildiğini, baş ağrısı, baş dönmesi ve diğer rahatsızlıkları ortaya çıkarabildiğini belirtiyor.