Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Omuz agrilarindan nasil kurtulursunuz?

Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, orta yastaki her bes kisiden birinde görülen omuz agrilarindan kurtulma yollarini, ameliyatli ve ameliyatsiz çözümleri anlatti.

Uzmanlar, bel, boyun ve diz agrilarindan sonra vücutta en sik rastlanan ve orta yastaki her bes kisiden birinde görülen omuz agrilarindan kurtulmanin ilk sartinin, omzu hareket ettirmek oldugunu söylüyor. Omuz agrisi sorunu yasayanlarda ameliyatsiz tedavi seçenekleri tükendiginde omuz için cerrahi girisimler gündeme geliyor. Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral’in verdigi bilgiye göre, ameliyatlarda döndürücü kilif kirislerindeki kireç çökmelerinin temizlenmesi veya yirtiklarin tamir edilmesi, bu kirislere baski yapan kemik çikintilarinin kesilerek sikismanin ortadan kaldirilmasi, iltihapli keseciklerin temizlenmesi ve hatta nadiren de olsa omuz ekleminin yerine suni mafsal takilmasina kadar çesitli cerrahi girisimler söz konusu olabiliyor. Bunun hangisinin yapilacagina ise hastanin durumu, yasi, hastaligin evresi gibi faktörlere bakilarak karar veriliyor. Prof. Dr. Kiral’in verdigi bilgiye göre, bu cerrahi girisimlerin bir kismi kapali yöntemlerle (artroskopi), bir kismi ise açik yöntemlerle gerçeklestiriliyor.

Omuzlar agrisinin nedenleri

Omuz agrisina yol açan çok sayida neden oldugunu söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, su bilgileri veriyor: “Agrilarin bir kismi omuz eklemine ait bir sorundan kaynaklanir. Bir kismi ise baska bir bölgeden yansir veya baska bir hastaligin habercisidir. Omuz agrilari içerisinde yüzde 60 oranla en fazla rastlanan neden, döndürücü kilifla ilgili hastaliklardir. Omzun kendi sorunlarindan ya da diger nedenlerle olusan agrilar sonucu hasta omzunu uzun süre hareketsiz birakirsa, omuz hareketlerinin neredeyse tamamen kisitlandigi ve ‘donmus omuz’ diye nitelendirilen agir bir tablo ortaya çikabilir. Hastaligin asamalarina göre ameliyatsiz ve ameliyatli çözümler vardir.”

Yapilmamasi gerekenler

Omuz agrilarinin yasin ilerlemesi ve yanlis hareketlerle günlük yasami altüst edecek kadar siddetlenebilecegini vurgulayan Anadolu Saglik Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Ahmet Kiral, omuz agrilarindan korunmak için, yapilmamasi gerekenleri söyle siraliyor:

 Agir paket ve yükler tasiyarak omzunuzu zorlamayin.

 Araç kullanirken cami açmayin.

 Uzun süre kollarinizi yukarida tutmaniza yol açan çamasir asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün oldugunca kaçinin.

 Çocuklarinizin okul siralarinda dogru oturmasina dikkat edin ve agir okul çantalari tasimasina izin vermeyin.

Bunlari yapin…

 Düzenli omuz egzersizleri yapin. Yoga ve yüzme omuz agrilarini gidermek için faydali sporlardir.

 Omuz agrisi kolayca kroniklesebilecegi için erkenden hekime basvurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası