Genel SağlıkHABERLER

TÜYAK 2011’DE HASTANELERDE YANGIN RİSKİ VE YANGIN ÖNLEMLERİ TARTIŞILDI

Sektörel Fuarcılık tarafından bu yıl ikincisi 13-14 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen TÜYAK 2011 – Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nde “Hastanelerde Yangın Riski ve Yangın Önlemleri” konusu uzmanlar tarafından değerlendirildi.

TÜYAK 2011 – Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nin ilk gününde önemli bir konu uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde tartışıldı. Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Başkanı İsmail Turanlı’nın oturum başkanı olarak yönettiği panele Kazım Beceren (İstanbul Teknik Üniversitesi), Sedat Altındaş (Abant İzzet Baysal Üniversitesi), Orhan Akyıldız (İstanbul İtfaiye Müdürü), Ali Süngü (Amerikan Hastanesi), Saadet Alkış (Akdeniz Üniversitesi) ve Aziz Caferov (Bakü İftaiyesi – Azerbaycan) konuşmacı olarak katıldı.

Hastane yangınlarının sebebi elektrik

İstanbul İtfaiye Müdürü Orhan Akyıldız ise oldukça ilginç bilgiler verdiği konuşmasında, İstanbul İtfaiyesi’nin 80 noktada, 600 aracıyla ve 4700 personeliyle birlikte ortalama 6 dakika 03 saniyede yangın mahaline ulaştıklarını söyledi. Normal binalarda mahsur kalanları, merdiven uzatarak ya da itfaiye erlerinin sırtlarına alarak tahliye ettiklerini belirterek, hastanelerde yatan hastalarla karşı karşıya kaldıklarında durumun ne kadar zor olduğunu ifade etti. Akyıldız, hastanelerin içinde bulunan kimsayal malzemelerin ve aşırı elektrik yükü taşıyan cihazlarla aynı ortamda bulunduklarını ve durumun da yangın riskini artırdığını söyledi. Akyıldız şöyle devam etti:

“Amerika’da bir yılda bin 600, İngiltere’de bin 700 adet sağlık kuruluşunda yangın çıktığı tespit edilmiştir. Ancak Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında 2005 – 2011 yılları arasında çıkan sayısı sadece 228 olarak kayıtlara geçmiştir. Sağlık kuruluşlarındaki yangın sebeplerine baktığımızda ise ilk sırayı yüzde 70 elektrik kaynaklı olduğu görülmektedir. Bunu sigara, sabotaj, kimyasal malzemelerin parlaması ve patlama olduğu görülüyor.”

Yönetmelik hükümleri yetersiz

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Sedat Altındaş, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’ten hastanelerin sahip olması gereken fiziksel özelliklerle ilgili bilgiler vererek en yüksek risk sınıfında yer alan hastanelerle ilgili yer alan hükümlerin yeterli olmadığına dikkat çekti. Hastanelerdeki tahliye alanlarının yetersiz kaldığını sözlerine ekleyen Altındaş, özellikle hastanelere yapılan ek binaların yeterince denetlenmediğini belirtti.

Hastanelerde yatay tahliyeye uygun olmalı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kazım Beceren ise hastanelerin yangınlara uygun bir şekilde nasıl tasarlarması gerektiği üzerine bir konuşma yaptı. Beceren sunumunda hastanelerin yangın halinde dikey tahliye yerine yatay tahliyeye imkan verecek şekilde yapılmasını ve koridorların da en azı iki hasta yatağının geçebileceği şekilde, genişliklerinin ise en az 2 metre 44 santimetre olması gerektiğini anlattı. Beceren, hastanelerin en dikkat etmesi gereken diğer konunun ise tüm personelin yangın için eğitilmesi ve tatbikat yapılması gerektiğine vurgu yaptı. İsmail Beceren ayrıca hastanelerde yangın algılama ve yağmurlama sistemlerinin eksiksiz çalışmasının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Felaket senaryoları ve tatbikat zorunlu

Amerikan Hastanesi’den Ali Süngü ise hastanelerde duman bölgelerinin su almaya başlayan gemilerde suyun başka bölümlerden ayrı tutulması işlemine benzediğini anlatarak, 2 bin 500 üzerinde detektörü denetlemek, personeli her zaman yangın için hazırlıklı kılmak üzere eğitim vermek, tatbikat yapmak, olağanüstü durumlar için senaryolar hazırlamak ve gerekli planlamaları yapmakla sorumlu olduklarını aktardı.

Hasta yakınları zarar veriyor

Akdeniz Üniversitesi’nden Saadet Alkış ise hiç bir yangının bir diğerinin benzeri olmadığını ve her yangının kendi özgü özellikleri olduğunu, bu sebeple her yangının detaylı bir şekilde araştırıldığını söyledi. Personel sıkıntısı sebebiyle hastanelerde hasta sayısı kadar da hasta yakını olduğunu, bu kişilerin bir yangın sırasındaki tahliyelerdeki bilinçsiz kurtarma ve tahliye davranışları neticisinde pek çok hastanın zarar gördüğünü ifade etti. Alkış, hastane yangınlarının genelde insana dayalı, hastane personeline dayalı ve hastanenin bina yapısına dayalı sebeplerden dolayı kaynaklandığını aktardı.