Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukluk dönemi isitme kayiplarina dikkat

Ülkemizde dahil olmak üzere yeni doganda isitme kaybi orani %0.3 civarindadir. Bunun nüfusa oranlandiginda ciddiye alinmasi gereken bir rakam olduguna dikkat çeken Bayindir Kavaklidere Hastanesi KBB ve Bas Boyun Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Nuri Özgirgin, Biyonik Kulak ( Kohlear Implant) uygulamasinin iyi bir tedavi seçenegi oldugunu belirtti.

2000’li yillarin basindan itibaren basta ABD olmak üzere hemen hemen dünyanin tüm ülkelerinde bebek dogar dogmaz isitmesinin degerlendirilmesine yönelik politikalar üretildi. Amaç bebekte isitme kaybini erken taniyip rehabilitasyonunu yapmaktir. Yurdumuzda da Saglik Bakanligi liderliginde yeni dogan isitme tarama süreci baslatildi. Bugün yeni dogan nüfusunun %70-75’i bu taramalardan geçirilerek isitme kayipli bebekler takibe alinmaktadir.

Yeni doganda isitme kaybi aileden gelen genetik faktörlerin (yurdumuzda siklikla sorumlu tutulan Connexin geni) etkisi ile olabilmektedir. Ülkemize özel akraba evliliklerinin yogun olmasi bu genetik faktörlerin olasiligini arttiran bir durumdur. Annenin hamilelik sirasinda kullandigi ilaçlar veya annenin hamilelik sirasinda geçirdigi viral enfeksiyonlar; özellikle ilk 3 ayda olusmus ise önemli bir etkendir. Dogumun sorunlu olmasi, bebegin dogum sirasinda oksijensiz kalmasi beyni, iç kulagi olumsuz etkileyebilir ve kalici hasar birakabilir. Bebek dogduktan sonra yasaminin ilk günlerinde veya aylarinda geçirdigi viral enfeksiyonlar veya menenjit dikkate alinmasi gereken isitme kaybi nedenidir.

Erken çocukluk döneminin en sik rastlanan hastaliklarindan birisi sik tekrarlayan üst solunum yollari enfeksiyonlarinin neden oldugu orta kulak iltihaplari ve orta kulakta sivi toplanmasidir. Orta kulakta sivi toplanmasi ile yaklasik 30-35 dB civarinda bir isitme kaybi beklenir. Bu seviye çocugun fisilti seslerini duyamamasi anlamina gelir. Özellikle beyin olgunlasmasinin çok hizli oldugu bu çaglarda çocugun fisilti sesini duyamamasi bile dil gelisimi açisindan çocugun yetersiz uyarilmasi ve geri kalmasi anlamina gelir. Kaldi ki daha ileri isitme kayiplari olan bebekler ve çocuklarda konusmanin gelismesi, çevresi ile olan iletisimi açisindan bunun ne kadar önemli oldugunu ayrica belirtmeye gerek yoktur.

Iki tarafli isitme kaybi oldugu durumlarda sorunun farkina kismen daha erken varilabilmektedir. Eger isitme kaybi tek tarafli ise bebeklik ve çocukluk dönemlerinde seslere olan yanitin var olmasi nedeniyle tek kulaktaki isitme kaybinin farkina belki de ancak okul çaginda varilabilmektedir.

Özellikle ilkokul siralarinda bireysel etkilesimde zeki olan, IQ ve EQ’ su yüksek görünen çocugun sinifta basarisinin düsmesi, derse karsi ilgisizligi ögretmenin siklikla ilgisini çeken bir durumdur. Böyle olmasa bile anne-babanin bu ikilemin farkina varip ögretmenle görüserek sorunu ortaya çikarmasi gereklidir. Bu sürece neden olabilecek diger sorunlarin yani sira isitmenin de mutlaka degerlendirilmesi gerekir. Genellikle hafif-orta derecede isitme kaybi disinda belirti vermeyen orta kulakta sivi toplanmasi, daha önce farkina varilmayan tek tarafli isitme kaybi ve gene iki tarafli ve kismi gelismis iç kulak tipi isitme kayiplarinin mutlaka arastirilmasi ve tedavi edilmesi gerekir. Isitmenin gerek ilaç tedavileri, gerek minör cerrahi uygulamalar ile gerekse isitme cihazi ile okul çaginda giderilmesi büyük öneme sahiptir.

Bazen de çocuktaki konusmanin gecikmesi anne ve babada isitme kaybi olabilir kaygisi uyandirirken yapilan testlerde isitme normal bulunmakta ve otizm süphesi ile bu çocuklar psikiyatri kliniklerine yönlendirilmektedirler.

Bebekte isitme kaybini nasil saptanir?

Yasamin ilk günlerinde uygulanan “otoakustik emisyon” (OAE) testi ile isitmenin normal olup olmadigi basitçe anlasilmaktadir. Bu testle iç kulagin normal isittigini anlamak mümkündür. Bu testten yanit alinamamasi bebek hiç isitmiyor veya testin olumlu sonuç vermesi her seyin normal oldugu anlamina gelmez. Çünkü bu test yalnizca iç kulak isitmesini degerlendirir. Ama isitme sinirindeki sorun bu test ile saptanmaz. Test negatif çikti ise bu %30 ile %100 arasinda isitme kaybi var anlamina gelebilir. Bu aralik oldukça genistir. Dolayisiyla diger testlerle bunun dogrulanmasi gerekir. Bu maksatla da “beyin sapi odyometrisi” (ABR) testi uygulanmaktadir. Tüm bunlarla daha önceden 2-3 yaslarda farkina varilan isitme kayiplarinin yasamin ilk 3-6 ayinda saptanabilmektedir.

Neden isitme kaybini erken taninmalidir?

Beynin ögrenme yetisi en fazla ilk yaslarda olmaktadir. Isitme kayipli bebekler ne kadar erken rehabilite edilirse beyne o kadar erken ses uyaranlari gönderilebilir ve çocugun isitme ve konusmasi da ileri yaslarda o kadar dogal olur. Bu rehabilitasyon sürecine ilk 6 ayda baslanmalidir. Ilk yasta isitme destegi saglanan çocuk ile 3-4 yaslarinda bu destegin verilebildigi çocuk arasinda okul ve yasam basarisi, sosyal iletisim açisindan çok belirgin fark vardir.

Isitme kaybini nasil tedavi edilir?

Isitme kaybinin yasamin ilk aylarinda tanisi konduktan sonra amaç altinci aydan itibaren bebegin isitme cihazi ile desteklenmesidir. Tercihan 12-24 aylar arasinda da eger isitme kaybi iki tarafli ve çok ileri derecede ise bebege biyonik kulak cerrahisi uygulanmasidir. Biyonik kulak (Kohlear implant) uygulamasi ile iç kulagin algilayamadigi sesler özel kodlama yönetmeleri ile elektrik sinyaline dönüstürülmekte ve iç kulaga yerlestirilen elektrotlar vasitasi ile isitme siniri uçlari bu seviyede uyarilmaktadir. Böylelikle isitme duyusu yasamin ilk iki yilinda saglanabilmektedir. Kismi olan isitme kayiplarinda alisilmis isitme cihazlari yeterli olabilmekte ve çocuklar bu cihazlar ile yasamlarini sürdürebilmektedirler. Dis kulak yolu ve orta kulagi ilgilendiren isitme kayiplarinda ise tedavi orta kulaga yönelik cerrahi uygulamalar ile ilaç tedavisi ile veya gene isitme cihazlarinin yardimi ile yapilabilmektedir.

Isitme kayiplarini bu cihazlar kullanilmadan hücre düzeyinde uygulamalar ile tedavi etmek mümkün müdür?

Son yillarda özellikle genler ile ve kök hücrelerle yapilan çalismalar bu sorularin günlük yasama geçmesini sagladi. Genetik isitme kayiplarinda gen tedavisi (saglam genlerin iç kulaga verilmesi) artik hayal olmaktan çikti ve en azindan bu süreç laboratuvar ortama tasindi. Bu konudaki arastirmalar yogunluk kazanmakta ve bu sayede özellikle genetik geçisli isitme kayiplarinin tedavisi amaçlanmaktadir. Kök hücre uygulamalari, gerek embriyonal ve gerekte mezankimal dokudan elde edilen hücrelerle yetersiz veya bozuk gelismis dokunun normal dokuya dönüstürülmesini hedeflemektedir. Eldeki veriler kök hücre uygulamalari ile iç kulak yapilarindan daha önce kök hücrelerin isitme sinirindeki bozukluklarin tedavisinde yararli olabilecegi yönündedir.

Gen tedavileri ve kök hücre uygulamalarinin basariya ulasmasi, klinik uygulamaya girmesi, simdilik mümkün gözükmemektedir. Biyonik kulak uygulamalarinin teknolojisi ise çok hizli biçimde gelismekte ve hiç isitmeyen hatta son zamanlarda kismen isiten kulaklar için dahi dogal sesleri verecek implantlar üretilmektedir. Yakin gelecekte, isitme kayiplarinin tedavisinde implantlar alternatifsiz olmaya devam edeceklerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası