Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN, INCE, ESMER OLUNCA, BIR DE SIGARA IÇINCE…

Akciger sönüyor, portakal kadar kaliyor

Genetik faktörler, hormonlar, yenilip içilenler, yasanilan çevre ve stres basli basina hastalik sebebi olabiliyor. Ama bazen de fiziksel özellikler, bazi çevresel faktörlerle birlesince hastaliklar ortaya çikabiliyor. Acibadem Maslak Hastanesi’nden Gögüs Cerrahisi Uzmani Prof. Dr. Semih Halezeroglu, tipta “Pnömotoraks” olarak adlandirilan hastaligin buna iyi bir örnek oldugunu söylüyor. Çünkü bu hastalik uzun boylu, esmer tenli, ince bir fizige sahip olan 20-35 yas arasindaki erkeklerde görülüyor. Bu kisiler bir de sigara içiyorsa, akcigerleri daha fazla dayanamiyor ve akcigerlerin üzerinde bazi baloncuklar olusuyor. Daha sonra bu baloncuklar patliyor ve akciger neredeyse portakal kadar kaliyor. Bu durumdaki kisilerin acilen doktora gitmesi sart çünkü nefes alamiyorlar, doktora yetisemezlerse son derece ciddi sonuçlarla karsi karsiya kalabiliyorlar.

AKCIGER BALON GIBI SÖNÜYOR

Akcigerler gögüs boslugu içinde, kaburgalarin arasindaki korunakli bir bölgeye yer aliyor. Pnömotoraks, gögüs boslugunda hava olmasi anlamina geliyor. Oysa gögüs kafesi içerisinde hiç hava olmamasi gerekiyor. Akcigerler tipki sünger gibi organlar ve bir kapali kutunun içinde duruyorlar. Agizdan alinan hava akcigerlerin içine gidiyor, disarida toplanmiyor. Bu organlar bir çesit balon gibi de düsünülebilir. Eger balon bir yerden patlarsa akciger sönüyor.

Prof. Dr. Semih Halezeroglu, akcigerlerin travmaya bagli nedenlerle veya kendiliginden patladigini belirterek, travmaya bagli patlama nedenlerini söyle siraliyor:

• Akcigerler darbe aldiginda,
• Akcigere biçak gibi kesici aletler girdiginde,
• Bir çarpmanin etkisiyle kaburga kirildiginda.

Akcigerin kendiliginden patlamasina ise “Spontan Pnömotoraks” adini verdiklerini anlatan Prof. Dr. Semih Halezeroglu, su bilgileri veriyor:

“Sigara içenlerde daha çok olmak üzere, akcigerin üst kisimda küçük baloncuklar olusmaya basliyor. Bu balonlar ikinma, hapsirma, öksürmeyle patliyor ve akcigerlerdeki hava gögüs boslugunda toplaniyor. Bu hastalik uzun boylu, ince, zayif ve esmer erkeklerin hastaligi olarak biliniyor. 20-35 yas arasi kisilerde daha sik ortaya çikiyor. Kadinlarda görülme sikligi ise erkeklere göre 10’da bir oraninda. Tiknaz, iri yari kisilerde çok daha nadir görülüyor.” diyor.

Hastalik her yüz bin erkegin 20'sinde görülüyor. Sigara içenlerde hastalik sikliginin erkeklerde 22, kadinlarda 6 kat arttigini ama bu fiziksel özelliklere sahip olan, sigara içmeyen erkeklerde de hastaligin görüldügünü ifade eden Prof. Halezeroglu, “Burada kisinin günde kaç adet ya da kaç paket içmesi degil, hiç içmemesi önemlidir. Az içilmesi kisiyi bu hastaliktan kurtaracak diye bir kural yok. Sigarayi sadece pnömotoraks riski tasiyanlarin degil, saglikli hiçbir bireyin içmemesini öneriyoruz. Sigara genç, yasli, kadin, erkek demeden tüm bireylerin sagligini tehlikeye sokan bir aliskanliktir.”

PATLAMA ANINDA NE OLUYOR?

Akcigerlerin patlamasi sirasinda kisinin gögsünde ani ve siddetli bir agri olustugunu, bu agrinin adeta simsek gibi kisinin gögsüne girerek öksürüge yol açtigini ifade eden Prof. Dr. Semih Halezeroglu, hastalarin bu durumu "Öksürmeye basladim, nefesim daraldi, iki adim atamaz oldum" seklinde ifade ettiklerini ve akcigerdeki delinmenin büyüklügüne göre bazen birkaç saat yasanabilecegini, hasta kisa bir süre içinde doktora basvurmazsa basinçli havanin etkisiyle hayatini dahi kaybedebilecegini belirtiyor.

EVLERI HASTANEYE YAKIN OLMALI

Pnömotoraks hastalarinin belli bir süre uçaga binmesi, hayat boyu da sualti dalisi yapmasi yasaklaniyor. Hatta bu kisilerin bir saglik kurulusuna yakin oturmalari önemli. Ayrica bu hastalarin kabiz olmamalari sart; ikinirlarsa, asiri efor yapip sigara içmeye devam ederlerse akcigerleri yine patlayabiliyor.

TEDAVISI NASIL YAPILIYOR?

Hastalik ilk defa ortaya çiktiginda eger içeride toplanan hava az miktarda ise sadece oksijen veriliyor. Buradaki hava bir süre içerisinde kendiliginden emiliyor. Eger akcigerlerden kaçan hava fazla miktarda ise dren takiliyor, yani içeri ince bir hortum takilip kaburgalar arasinda ilerletilerek gögüs kafesi içinde toplanan hava bosaltiliyor. Dren burada iki üç gün boyunca kaliyor. Akcigerler sisip gelisiyor. Ardindan dren çekiliyor. Bunlarin ardindan kisinin sigara içmesi, uçaga binmesi yasaklaniyor. Tüm bu yasaklar yaklasik 3-6 ay devam ediyor. Kisi sualti dalisindan ise yasami boyunca men ediliyor.

Hastaligi bir kez geçirenlerde ikincii kez olma ihtimalinin yüzde 25 oldugunu açiklayan Prof. Dr. Semih Halezeroglu, sunlari söylüyor:

“Hastaligin tekrar etme ihtimali var, yüzde 75 nüksetmez; yüzde 25 oraninda ise tekrar olur. Yani bu hastaligi geçiren her dört kisiden birinde hastalik bir daha oluyor. Bu durumda bu hastalari ameliyat ediyoruz. Endoskopik olarak video-tororoskopik yöntemle, çökme olmasin diye akcigeri kaburgalarin iç yüzüne yapistiriyoruz. 1.5 cm'lik tek bir kesiden gögüs kafesinin içine kamerayla giriyoruz. Içerde akcigerdeki baloncuklari çikartip akcigerin yapismasini saglayacak bir islem yapiyoruz. O zaman akciger gögüs duvarina yapisiyor, bir daha pnömotoraks olmuyor. Islem yaklasik bir saat sürüyor ve hasta 2-3 gün sonra taburcu oluyor. Hastaya sigara içmesini yasakliyoruz ancak uçaga binebiliyor, uzun yolculuk yapabiliyor, denize girebiliyor. Öte yandan basincin olusturacagi riskler nedeniyle sualti dalisini yasakliyoruz."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası