Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli bir bakis iletisim açisindan çok önemli!

Göz estetigi dendiginde çogumuzun aklina zamanin izlerinden kurtulmak gelir. Oysa göz çevresinde yasla birlikte olusan izler sadece görüntümüzü olumsuz etkilemez, ayni zamanda karsimizdaki kisiler üzerinde yarattigimiz izlenimi de olumsuz etkiler. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmani Op. Dr. Gülden Avci, göz çevresindeki degisikliklerin olumsuz etkileri ve çözüm yollari hakkinda bilgi veriyor.

Iletisimde gözler çok önemli rol oynar. Öyle olur ki kisilerin bakislarindan üzgün, sinirli veya mutlu oldugunu anlariz ve kelimelere gerek bile duymayiz. Bu nedenledir ki günümüzde saglikli ve mutlu görünümlü gözler için ne yapilmasi gerektigi aranir olmustur. Göz ve çevresindeki anatomik farkliliklar ve yasla olusan degisiklikler kisiye yorgun, bezgin, sinirli görünüm verebilir. Kaslarin daha asagida yerlesimli olmasi, çatik olusu, göz kapaklarindaki sarkmalar, göz çevresindeki kirisikliklar, gözaltindaki torbalanmalar bu ifadelere sebep olabilmektedir. Yasin ilerlemesiyle kaslar ve göz kapaklari asagiya dogru yer degistirir.

Kimi kisilerde ise özellikle kaslarin orta kisimlari birbirine daha yakin ve asagidadir. Bu kisilere kizgin, kaslari çatik, öfkeli bir ifade verir. Bu görünüm kisiler arasi iliskilerde ön yargilara sebep olabilir. Yine kaslar arasindaki kas çatma çizgilerinin derinlesmis ve yerlesmis olmasi öfkeli ifade belirtisi olarak algilanabilir.

Göz çevresindeki sorunlar erkekleri de etkiler!

Erkeklerde, yüz kaslari daha kuvvetli olabildiginden bu kas çatma kirisikliklari daha derin olur. Erkeklerde kadinlara göre kaslar daha asagida yerlesimlidirler ve bu da yine kizgin görünüme katkisi olan anatomik bir dezavantajdir. Erkekler, kadinlara göre göz kapaklari ve çevresinde baska dezavantajlara da sahiptirler. Göz kapaklari yasla beraber sarkma gösterir. Göz kapaklarini kapatan kaslarin sürekli kullanimi nedeniyle göz çevresinde kirisikliklar olusur. Bu kirisikliklar erkeklerde genelde daha derindir. Kadinlara göre erkeklerin daha az cilt bakim ürünleri kullanmasi, günesten daha az sakinmalari bu kirisikliklarin daha derin olma sebeplerinden bazilaridir.

Alkol kullanimi torbalanmayi artirir!

Yasin ilerlemesi ile göz çevresinde torbalanmalar da görülür. Bu torbalar aslinda göz çevresi yag dokularinin olmasi gereken yerden disari dogru çikmasi nedeniyle olusur. Ancak alkol kullanim gibi bir takim nedenler bu torbalanmalarin daha hizli ve fazla olmasina sebep olur. Erkeklerde alkol kullanimin genelde daha fazla olmasi nedeniyle erkeklerde bu göz torbalarinin daha fazla olmasini kaçinilmaz hale getirir.

Göz çevresi estetigi iz birakmaz!

Göz çevresi estetigi lokal anestezi altinda yapilan hasta tarafindan çok rahat tolere edilen müdahalelerdir. Özellikle erkek hastalarda estetik müdahale geçireceginin belli olacagi korkusu ve normal hayat temposundan uzun süre ayiramama nedeniyle göz çevresi estetiginden kaçinilir. Oysaki kizgin, öfkeli ifadeye sebep olan kaslarin çatik ve asagidaki konumu kaslara yapilacak düsük doz Botox enjeksiyonuyla düzeltilebilinir. Yine derin kas çatma çizgileri ve göz çevresi kirisikliklari Botox enjeksiyonuyla çözülebilen sorunlardir. Ancak Botoxun etkisinin kalici olmamasi ve ortalama 6 ayda bir tekrarlanmasi gerektigi nedeniyle bu bölgelere estetik ameliyat yapilarak kaslar kaldirilabilinir. Burada önemli olan kas kaldirmada erkeksi görüntünün korunmasidir. Kisinin yorgun, bezgin ifadesine sebep olan göz kapaklarindaki sarkmalar ve torbalanmalar için dogal göz kapagi çizgisinden yapilan estetik ameliyatla düzeltilir. Kesi yeri dogal göz kapagi çizgisi olacagindan geçirilen ameliyata ait iz olmayacaktir. Bu müdahaleler sonrasi hastanin gözlerini kapama gibi normal hayatina devam etmesine engel olan pansumanlar olmaz.

Sarkmis ve kirismis göz kapaklarinizin gözlerinizdeki duyguyu kapatmasina izin vermeyin, birakin gözleriniz kalbinizin aynasi olsun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası