Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


30 yasin üzerindeki her 3 kisiden biri tansiyon hastasi!

Türk Kardiyoloji Dernegi'nin Prof.Dr. Altan Onat baskanliginda ülke çapinda yaptigi TEKHARF arastirmasi Türkiye'de 11 milyon dolayinda tansiyon hastasi oldugunu ve 30 yasin üzerindeki her 3 kisiden birinde tansiyon sorunu oldugunu ortaya koymustur. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Güven Caner hepirtansiyon hakkinda bilinmesi gereken en önemli bilgileri aktardi!

Kardiovasküler hastaliklarin ve buna bagli ölüm nedenlerinin basinda gelen ve bu derecede yaygin olan bu saglik sorunu konusunda ne yazik ki yarimlar kuralindan söz edilir. Tansiyonu olan kisilerin yarisi tansiyonu oldugunu bilmemektedir. Bilenlerin yarisi doktora gitmemekte, gidenlerin yarisi ilaç kullanmamakta, kullananlarin yarisi da yeterli ilaç kullanmamaktadir.

Normal tansiyon nasil olmali?

Eskiden tansiyonun normali yasa göre söylenirdi. Örnegin 40 yasinda en çok 140 mm.Hg., 50 yasinda en çok 150 mm.Hg. olmali denirdi. Ancak günümüzde eriskin bir insanda yas kaç olursa olsun büyük tansiyon için üst hudut 140 mm.Hg., küçük tansiyon için üst hudut 90 mm.Hg. olarak kabul edilmektedir. Ancak ideal tansiyon 120/80 mmHg ve altidir. Türk Kardiyoloji Dernegi geçtigimiz yillarda 'Ideal Tansiyonum 120/80' kampanyasiyla saglikta en basarili sivil toplum örgütü ödülünü almistir. Hastalarimizdan sik duydugumuz 'benim tansiyonum normalde de yüksek, benim vücudum buna aliskin' gibi sözlerin gerçekle alakasi yoktur. Ayrica yakin geçmise kadar daha çok küçük tansiyona önem verilir, tek basina büyük tansiyonun yüksek olmasi önemsenmezdi. Son zamanlarda ise bunun dogru olmadigi anlasilmis, sadece büyük tansiyonun yüksekligiyle birlikte olan 'izole sistolik hipertansiyon' denen bir hastalik tarif edilmistir.

Kimlere tansiyon hastasi denir?

Kime tansiyon hastasi diyelim dendiginde farkli zamanlarda birkaç kez ölçülen büyük tansiyon 140 mm.Hg.'nin ve/veya küçük tansiyon 90 mm.Hg.'nin üzerinde ise o sahsi tansiyon hastasi kabul etmek gerekir. Ancak her zaman kolayca hipertansiyon tanisi koymak mümkün olmayabilir. Bu takdirde 'tansiyon holteri' dedigimiz hastaya takilip 24 saat tansiyon takip eden yöntem tani koymamiza yardimci olur.

Sonuç olarak yakinmasi olsun ya da olmasin herkesin zaman zaman tansiyon ölçtürmesi, tansiyon sorunu ortaya çikarsa da kapsamli bir saglik kontrolünden geçmesi gerekir. Bu durumda yapilmasi gerekenlerin basinda fizik muayene, elektrokardiografi, ekokardiografi, göz dibi muayenesi, kan ve idrar tahlilleri gelmektedir.

Iki türlü hipertansiyon mevcuttur. Sebebi bilinen hipertansiyonlar ve sebebi bilinmeyen hipertansiyonlar. Sebebi bilinen hipertansiyonlar tüm tansiyonlarin sadece % 5'ini teskil eder. Bu sebeplerin basinda çesitli böbrek hastaliklari, hormonal hastalilar ve damar hastaliklari gibi nedenler gelir. Geri kalan “esansiyel hipertansiyon” ya da “primer hipertansiyon” denen, % 95'lik bölümde ise herhangi bir neden bulunamadigindan kesin bir tedavi de bulunamamistir. Ancak son yillarda mükemmele çok yakin ilaçlar kullanima girmistir. Tabi ki tek basina ilaç tedavisi yeterli olmaz. Hastanin hekimin önerdigi yasam tarzi degisiklilerine de mutlak uymasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası