Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne-babanin asiri korumasi, okul fobisine yol açabiliyor!

Ilkokula baslayan çocuklar için ailelere öneriler

Mini mini birler, okula basliyor! Bugünlerde kimi heyecanli, kimi ürkek, kimi merakli… Çocuklarin, ilkokul günlerinde yasadiklarinin tüm egitim hayatlari üzerinde önemli bir etkisi var. Atilan bu ilk adim, duygusal açidan da bir yeni bir dönemin baslangici oluyor. Iste bu nedenle, iyi ve dogru bir baslangiç yapmak önemli. Bu noktada yalnizca ögretmen ve okul idarecilerinin degil, anne babalarin da dikkat etmesi gereken noktalar var. Acibadem Saglik Grubu International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yesilyurt, okula yeni baslayacak çocuklari olan ailelerin en çok merak ettigi sorulari yanitladi.

Çocuklari okula hazirlamak için neler yapabiliriz?

Ailelerin öncelikle okula baslayan çocuklarini duygusal ve psikolojik yönden okula hazirlamalari gerekiyor. Bu hazirlik için;

• Öncelikle ilk haftalarda çocugunuzun biraz stres ve kaygi yasamasinin normal oldugunu ona anlatin. Okula baslamadan önce bu konuyla ilgili muhakkak onunla konusun.

• Çocugunuzun fiziksel ve ruhsal sagligini mutlaka kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve dis hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikolog görüsmesini organize edin.

• Okullar açilmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek saatlerini yeniden planlayin.

• Televizyon ve bilgisayar karsisinda geçirdigi saatleri kisitlamaya çalisin. Yazin bu süre artmis olabilir. Ancak okullar açilirken bu zaman diliminin kisitlanmasinda yarar var.

• Ders motivasyonunu artirabilecek egitim malzemeleri alin. Okul alisverisine birlikte çikin ve mümkün oldugunca onun seçimlerine saygi gösterin.

• Kendi ögrencilik yillariniz ile ilgili paylasimlarda bulunun. Bu paylasim onlara ögüt vermekten daha çok ise yarar.

Okula baslamadan önce okulla ilgili ne tip bilgiler verilmelidir?

Okul, çocuk açisindan öncelikle arkadas ve oyun demektir. Öncelikle bu özellikleri vurgulamakta yarar vardir. Çocuga yeni arkadaslarinin olacagi ve onlarla yeni oyunlar oynayacagi anlatilmalidir.

Çocuguma okula hazirlamak için neler anlatilmali?

Ilkokul ortami çocuk için yepyeni bir sosyal çevredir. Bu yeni ortamin kendine özgü uyulmasi gereken kurallari vardir. Çocuklar, oyun oynadiklari ana okul ortamindan sonra bir anda çesitli kurallarla tanisirlar. Tuvalete gitmek, su içmek, oyun oynamak artik hep kurallar dahilinde olacaktir. Çocuklarin bu güçlükleri yenebilmesinde, ilkokulun onlar için mutlu ve yaratici deneyimlerle dolu bir yer haline getirilmesinde ailelere önemli görevler düsüyor.

Çocuklari okula baslayan aileler onlardan uzaklastiklari için bir takim korkular içerisine giriyor. Öncelikle ailelerin bu konudaki kaygilarindan uzaklasmalari gerekiyor. Kendi kaygilarini azaltan veli, çocuguna da model oluyor. Diger taraftan okula ilk günlerde birlikte gitmek, ögretmeniyle tanismak ve çocugun kaygisini azaltmaya çalismak faydali olacaktir.

Çocuklar okulun ilk günlerinde nasil kaygilar tasiyabilirler?

Arkadas bulabilecek miyim? Ögretmene kendimi gösterebilecek miyim? Arkadas ve sinifimi bulabilecek miyim? Ya kaybolursam? Tuvaletim geldiginde ne yapacagim? gibi endiseler yasarlar. Bu endiseler zamanla okula uyumla birlikte azalir.

Ögretmeni ile iliskimiz nasil olmalidir? Ögretmen çocuga nasil davranmalidir?

Ögretmen anlayisli ve destek olmalidir. Sert otoriter ögretmenler çocugun okuldan korkmasina neden olabilir. Aileler ögretmenle iyi bir iliski kurmaya çalismalidir. Ögretmen ve okulla ilgili çocugun yaninda elestiri yapmaktan kaçinilmalidir.

Okula gitmek istemeyen çocuga karsi aile nasil davranmalidir?

Baslangiçta anlayisli yaklasilmali, çocugun kaygilari paylasilmalidir. Diger taraftan okul ile iyi bir iliski kurulmalidir. Baslangiçta çocukla okula birlikte gidilmeli, ardindan asamali olarak yavas yavas okuldan uzaklasilmalidir. Böylece çocugun okulda alismasi saglanacaktir. Çocugun okuldan korkmasi nedeniyle çocuk geri eve götürülmemelidir. Böyle yapilmasi çocugun korkusunu pekistirmis olur. Zamanla okul fobisine dönüsebilir.

Okul fobisi nedir?

Okul fobisi, kuvvetli bir endise nedeniyle çocugun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir.

Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantisi, karin arisi ya da bas agrisi seklindeki bedensel sikayetler görülür.Bu belirtiler genellikle sabahlari uyanir uyanmaz görülmekte ve okula gitmemelerine karar verilir verilmez de kendiliginden kaybolmaktadir.Eger çocuga okula ögleden sonra gitmesi önerilirse, belirtilerin aniden kayboldugu görülebilir.

Hafta sonlari okul fobisi olan çocuklarin en sevdikleri günlerdir. Diledikleri gibi oyun oynayabilecekleri,okula gitmeyecekleri için bedensel sikayetler görülmez.

Kimlerde daha sik görülebilir?

Özellikle anne ya da babasina çok düskün, evde asiri özen gösterilen çocuklarda daha sik okul fobisi görülür.

Aile yapisinin etkisi nedir?

Okul fobisi olan çocuklarin yasamlarinin daha önceki yillarinda anneleri tarafindan asiri özenilerek ve asiri korunarak büyütüldükleri görülür.

Bu tür annelerin sürekli olarak çocuklarin memnun ederek, onlarin sevgisini kazanma çabasi içinde olduklari, tüm gereksinimlerini karsiladiklari ve onlari sürekli olarak hayal kirikligina ugramaktan koruduklari dikkatimizi çeker. Bu anneler özellikle çocuklarin bedensel rahatsizligiyla yakindan ilgilidirler. Bazilari çocuklari gözlerinin önünde olmadiginda kendilerini çok yalniz hissederler .Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklariyla yakin olma gereksinimi duyarlar.

Bazi annelerin çocuklarini anaokuluna göndermekten kaçindiklari gibi arkadaslarinin evine bile oyun oynamak için göndermek istemedigi görülmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası