SAĞLIĞI, PİYASADAN KURTARMA ÇABASI

Sağlık Bakanlığı, hekimlerin özel klinik açmasını istemiyor. Bu duruma ağır hitamlarla tepki gösterildi. Bakan Recep Akdağ, tepkilere tek tek yanıt verdi…

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”Piyasalaşan sağlığı, piyasadan kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.

Akdağ, çeşitli açılış ve ziyaretler için geldiği Aydın’da, 9 No’lu sağlık ocağının açılışına katıldı. Daha sonra Aydın Devlet Hastanesi’ne geçen Bakan Akdağ, burada poliklinik ve servisleri gezerek, Başhekim Özer Uyguç’tan bilgi aldı.

Bakan Akdağ, hastanenin toplantı salonunda doktor ve hemşirelere hitaben yaptığı konuşmada, klasik devlet hastanesi mantığını değiştirmeye çalıştıklarını, artık vatandaşların devlet hastanelerinden korkmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının mekanik değil, insani bir hizmet yaptığını, fakat son dönemlerde bu anlayışın bozulduğunu, bozulmasında sağlık çalışanlarının bir suçu olmadığını ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

”Hükümet olarak bu durumu düzeltmeye çalışıyoruz. Bunun için sağlık çalışanlarının durumunu düzeltiyoruz. Kamuda çalışan doktorların performans sistemi ile daha çok kazanmasını istiyoruz. Doktorlarımızın serbest olarak çalışmasına karşı değiliz. Fakat kamu hastaneleri ile özel muayene ilişkilerini kaldıracağız. Yarım gün hastanede, yarım gün özel muayenesinde çalışan doktor istemiyoruz. Türkiye’de yerleşen bu anlayışı ortadan kaldıracağız. Bazıları, bizim sağlığı piyasalaştırdığımızı söylüyor. Bu ağır bir itham. Bunu hak etmiyoruz. Biz, zaten piyasalaşan sağlığı, piyasadan kurtarmaya çalışıyoruz. Sağlık piyasalaşmamalı. Başhekim, sadece kendi hastanesinde ameliyat ve muayene yapmalı.”

Bazı yerlerde doktor sıkıntısı yaşandığını belirten Akdağ, ”Göreve geldikten sonra, bazı illerde bulunan doktor fazlalığını eşit oranda Türkiye’ye yaydık. Bu konuda eşit oranda Türkiye’de yapılandırmaya gittik. Doğu’da daha fazla doktor sıkıntımız var ve bu sıkıntı halen devam ediyor” dedi.

Bakan Akdağ, daha sonra 82. Devlet Hastanesi’ne giderek incelemelerde bulundu.