Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARIN ORGANIK HASTALIGINI BILIYOR MUSUNUZ?

Organik ve Hormonal Adet Düzensizlikleri

Kadinlarda üreme organlari ile ilgili nedenlerden kaynaklanan organik adet düzensizlikleri, hormonal adet düzensizliklerine göre 3 de bir oraninda daha az görülüyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci, rahim iç yüzeyinde gebelik olusmasi ve embriyonun beslenmesi saglamak için olusan tabakanin, döllenme olmadigi zamanlarda dökülüp vücuttan atilmasina halk arasinda ay hali, adet, regl, tip dilinde ise menstürasyon olarak adlandirildigini belirtiyor. Adet kanamalarinin düzensiz olmasinin birçok soruna sebep olduguna dikkat çekiyor.

Yas çok Önemli

Düzensiz vajinal kanamasi olan kadinlarda yasin çok önemli olduguna deginen Partalci, 40 yas öncesi olan çogunlukla hormonal nedenlere bagli iken, 40 yas sonrasi ise hormon disi sebeplerden kaynaklanan düzensiz kanamalarin yüksek oldugunun altini çiziyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci; adet kanamalarinin düzensiz oldugu durumlarda, pihtili, agir ve sancili olmasi, 2-8 gün arasi normal olan kanamalarin daha uzun sürmesinin organik ve hormonal sebeplerden kaynaklandigina deginiyor. Rahimde ur, tümör, yumurtalik kistleri gibi problemler yasaniyorsa; organik adet düzensizliginden, yapisal bir problem olmadan yasanan düzensizliklerin ise hormonal sebeplerden olustugunu belirtiyor.

Düzensizligi Hormonal bozukluga sokabilmek önemlidir

Op. Dr. Serhat Partalci; bir düzensiz adet kanamasinin nedenini hormonal bozukluga sokabilmek için diger organik sebeplerin ekarte edilmesi gerekli oldugunun önemine deginiyor. Özellikle ergenlik öncesi veya menopoz sonrasi vaginal kanamalarin, mutlaka arastirilmasi gereken ciddi durumlar oldugunun altini çiziyor.

Adet Düzensizlikleri Tedavisi

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci, kanamanin sebebinin üreme organlarindan yani hormon düzensizligi degil de organik sebeplerden kaynaklandiginda rahimde bulunan myom, tümör veya kanser varsa hastanin ameliyat edilmesi gerektigini belirtiyor. Menopoz döneminde görülen her türlü kanamanin önemine deginerek, mutlaka ayrintili arastirilmasi gerektiginin altini çiziyor. Tibbi tedavide dogum kontrol ilaçlari, adet düzenleyici hormonal ilaçlarin yaninda dengeleyici alternatif tedavilerin de uygulanabilecegine deginiyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası