Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda Ardi Ardina Sigara Içmek Kalp Krizini Tetikleyebiliyor!

Kalp ve tansiyon hastalari için orucun hem 16 saatlik uzun açlik dönemi hem de iftar sonrasi süreci ayri riskler tasiyor. Özellikle sicak havalarda uzamis olan açlik, su ile tuz kaybina, kan sekerinin düsmesine, metabolizmanin yavaslamasina ve tansiyonda ani degisimlere neden olabiliyor. Orucun iftar sonrasi bölümünde ise ani ve asiri miktarda yemek yemek ve su içmek, pes pese sigara yakmak, üzerine çay ve kahve tüketmek, gerek halsizlik gerekse asiri yemek nedeniyle fiziksel aktiviteden kaçinmak en sik yapilan yanlislari olusturuyor. Tüm bu hatali davranislar da tansiyonun çok yükselmesi, kalp yetersizligi atagi, kalpte ritim bozukluklari, kan sekeri yüksekligi ve artmis kalp krizi riski ile sonuçlanabiliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Nazan Kanal, iftar sirasinda pes pese içilen sigara, kahve ve çayin özellikle tansiyon, diyabet ile kalp hastalari için riskli olabilecegi uyarisinda bulunuyor!

SIGARA EN GÜÇLÜ RISK FAKTÖRÜ!

Kardiyoloji Uzmani Dr. Nazan Kanal, sigaranin kalp krizi için tek basina en güçlü risk faktörlerinden biri olduguna dikkat çekerek sunlari söylüyor: “Uzun süren açlik ve susuzluk döneminden hemen sonra, vücut enerji, su ve tuzdengesini henüz kurmamisken sigaranin içerdigi zehirlerin damarlarda bolca dolasmasi, damarda ani spazm, damar içindeki damar sertligini olusturan yag birikintilerinde kanama ve küçük yirtiklar yaparak kalp krizini tetikleyebiliyor.” Fazla miktarda çay ve kahve de kalp hizini artirmak, kalp ritmini bozmak ve tansiyonda dengesizlik yaratmak gibi sorunlar olusturarak kalp sagligini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Iftarla birlikte 2-3 küçük bardak fazla demli olmayan çay veya 1 fincan kahve içebilirsisiniz. Kalp sagliginiz için bu miktari asmamaya özen gösterin.

KALP HASTALARI IÇIN YASAMSAL ÖNERILER!

Acibadem Bakirköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Nazan Kanal, kalp hastalarinin ramazan ayi boyunca dikkat etmeleri gereken önemli noktalari söyle siraliyor:

• 2 ana 1 ara ögün beslenin: Beslenme düzeninin degismesi, ögün sayisinin ve sikliginin azalmasi gibi nedenlerle metabolizma hizi yavasliyor. Bu yüzden ramazanda en az 2 ana 1 ara ögün beslenmeye özen gösterin. Yemegi mümkün oldugunca uzun sürede, daha da iyisi ikiye bölünmüs olarak yiyin. Sofradan henüz tam doyma hissi olmadan kalkin.

• Yemek sirasinda asiri hizli ve bol su içmeyin: Yemekle birlikte asiri hizli ve bol su tüketiminden de kaçinin. Çünkü midenin asiri gerilmesi kalp ritmini bozabiliyor, bunun sonucunda da siklikla kalp krizi sikayetleri ile karistirilabilen mide reflüsü ile sonuçlaniyor.

• Tuz ve kalori miktarina dikkat edin: Iftar yemeginde tuz ve kalori miktarini asmayin. Aksi halde tansiyon yükselebiliyor veya mevcut kalp yetersizligi sorunu artabiliyor. Ayrica ramazan ayi sonunda sismanlamis da olabiliyorsunuz.

• Tatli yerine meyve veya dondurma yiyin: Iftarda tatli yemekten kaçinin. Iftardan 2 saat sonra ara ögün olarak meyve veya diyet dondurma tüketin.

• Sahuru atlamayin: Sahur ögününü kesinlikle atlamayin. Çünkü sahur açlik ve susuzluk süresini kisaltacak ve günlük kalori ihtiyacinizi ikiye bölerek tükettiginiz için daha dengeli beslenmenizi saglayacaktir. Sahurda tokluk hissi yaratacak çorba, kepekli ekmekle kahvalti, sekersiz meyve kompostosu v.b besinler yiyin ve bol su için.

• Gün içinde fiziksel aktivitelerinizi azaltin: Özellikle henüz uzun açlik dönemine aliskin olmadigimiz ilk 1 hafta su, tuz ve enerji kaybini olabildigince azaltmak için fiziksel aktiviteyi mümkün oldugunca azaltin. Spor amaçli egzersizi veya yorucu günlük isleri iftar sonrasina birakin.

• Sicak ortamdan kaçinin: Serin ortamlarda bulunmaya çalisin. Sicak hem su ve tuz kaybina bagli tansiyon düsüklügüne hem de damarlarda genislemeye bagli tansiyon yüksekligine neden olabiliyor.

• Ilaçlarinizi alma saati konusunda doktorunuzla konusun: Kullanmakta oldugunuz ilaçlarin alinma saatlerinin iftar ve sahura göre düzenlenmesi, eger kullaniyorsaniz diüretik denilen idrar söktürücü ilaçlarin dozunu azaltmak veya iftar saatinde almak konusunda doktorunuza danisin.

• Gündüz uykusuna yatin: Sahur nedeniyle uyku süresi kisalabilecegi için gündüz uykusuna yatmanizda fayda var.

Çünkü uyku tüm vücut için oldugu gibi kalbin dinlenmesinde de önem tasiyor. Ayrica böylece uzamis açlik ve susuzluk döneminde su ve enerji kaybini azaltmis olursunuz.

• Iftardan sonra en az 2 saat uyumayin: Yemekten sonra 2 saatlik bir süre geçmeden uyumamanizda da fayda var. Aksi halde yine mide reflüsü sorunu ortaya çikabiliyor

• 20 dakika yürüyüs yapin: Gün içinde oruç nedeniyle spor yapmak su ve enerji kaybina neden oldugu için önerilmiyor. Oysa kalp ve tansiyon hastalari için düzenli egzersiz yapmak önemli. Ayrica spor iftar yemeginin sindirimine de katkisi oluyor ve reflü ile hazimsizlik yakinmalarini azaltiyor. Yemekten en az 1 saat sonra kisa, yorucu olmayan ( fiziksel aktivitede bulunun. Örnegin 20 dakikalik yürüyüs yapabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası