Genel SağlıkHABERLER

ANDROPOZ SENDROMU: ERKEKLERİN MENOPOZU

Erkek Cinsiyet Hormonu Testosteronun Azalması

Ani ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama durumu yaşayan 50 yaşın üzerindeki erkekler; “Andropoz Sendromu” na girmiş olabilirsiniz.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, depresif ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik yorgunluk hissi yaşayan erkekleri Andropoz’a karşı uyarıyor! Bu durumdan olumsuz etkilenen hafızada, unutkanlık oluşabiliyor, zihinsel bir problem andropoz ile tetiklenebiliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, erkekler için farklı yaşlarda ortaya çıkan andropoz sendromunun belirtilerinin genellikle 50 ila 80 yaş arasında oluşabildiğine, kişilerin yaşam kalitesine göre yaş aralığının değişebildiğine dikkat çekiyor. Erkeklik hormonu testesteronun azalması ile oluşan andropoz sendromunun belirtilerinde, kadınlardaki menopoza girme durumda olduğu gibi keskin bir gelişim görülmese de benzerlikler olduğunu vurguluyor. Kemik erimesi, cinsel isteğin azalması, ereksiyon problemlerinin çok sık görülmesi gibi biyolojik belirtiler yaşayan erkeklerin, agresif hareketleri, olur olmaz şeye sinirlenmeleri andropoz belirtilerini oluşturuyor.

Kan Tahlili İle Tespit Edilebiliyor

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, andropoz tanısının kan tahlili ile erkeklik hormonu düşüklüğünün tespit edilebileceğinin, fiziksel muayene ile hastanın testislerinde ufalma, kıvamında yumuşama, cinsel organında küçülme, kas kitlesinde azalma oluştuğunda tedavisine başlanabileceğinin altını çiziyor.

Dışarıdan Erkeklik Hormonu Takviyesi

Op. Dr. Serhat Partalcı, hastaya hekim kontrolünde dışarıdan verilen erkeklik hormonunun tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar ile andropoz sendromunun bedensel belirtilerinin azaldığını, cinsel arzudaki azalmanın kaybolduğunu belirtiyor. Prostat büyümesi adayı olan erkeklerde ise dışarıdan erkeklik hormonu takviyesinin prostat kanseri riskini de oluşturduğuna dikkat çekiyor. Partalcı; erkeklerin önlenemez doğal bir yaşam süreci olan andropozun belirtilerinin hekim kontrolünde ve hayat kalitesini arttırarak azaltılabileceğinin önemine değiniyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalcı