Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IFTARDA IÇTIGINIZ SIGARA SON SIGARANIZ OLABILIR

Memorial Sisli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, Ramazan ayinin bu yil uzun ve sicak günlerde denk gelmesi nedeniyle sigaranin yaratacagi akut nikotin ve karbonmonoksit zehirlenmesi konusunda bilgi verdi.

Iftarda sigaranin öldürücü etkisine dikkat!

Iftarda 3-4 sigarayi art arda içerek, 15-16 saat sigaradan arinmis olan vücudu, bir anda sigara dumani ile dolduran tiryakileri bekleyen çok büyük bir tehlike var: Sigaranin içinde bulunan karbormonoksit gazi. Sigara; uzun dönemde kanser, kronik akciger ve damar hastaligi yapici etkisinin yaninda, içinde bulunan karbonmonoksit gazi nedeniyle ani ritim bozukluguna da neden olmaktadir. Sigara ayni zamanda akut nikotin zehirlenmesi sonucu koroner damar spazmina neden olmakta ve bu durum, ölümle sonuçlanabilmektedir. Ayrica kanin pihtilasmasini saglayan “fibrinojen” sigara içicilerinde arttigi gibi, kanda bulunan trombositlerin çökme hizinin artmasi da ani pihti olusmasini hizlandirarak kalp krizini davet etmektedir. Bu nedenler göz önüne alindiginda, Ramazan ayinda uzun süren açligin sonunda iftarda bir bardak suyun ardindan içilen 3-4 adet sigaranin “ölüm sigarasi” olabilecegi unutulmamalidir.

Tiryakiler sigarayla iftar açma aliskanligindan vazgeçsin

Sigara tiryakileri iftara sigara içerek baslamak ya da az bir miktar yemegin hemen ardindan ardi ardina sigara içmek yerine, Ramazan ayini firsat bilerek sigarayi kesin olarak birakmalidir. Sigara içme aliskanliklarindan vazgeçemiyorlarsa, iftar sonrasi bir tek sigaradan fazlasinin intihar oldugu unutulmamalidir.

Sigara sahurda da tehlikeli

Sahurda ertesi günün sigara ihtiyacini depolamak birden fazla içilen sigara da, iftardaki gibi tehlike arz etmektedir. Sahur sonrasi sigara içerek dolu mide ile uykuya dalmak, kalp krizine davetiye çikarir. Bunun için sahurda yemek yedikten 45 dk – 1 saat sonra uyumalidir.

Kalbiniz için Ramazan’da sigarayi birakin

Kalp sagliginiz için Ramazan’i firsat bilerek sigarayi birakabilirsiniz. Sigara, koroner kalp hastaliklarini hizlandirici faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrica direkt olarak akcigeri etkiledigi için kalp ameliyati olan hastalarda da ameliyat sonrasi ciddi sorunlara neden olmaktadir. Önemli olan sigaraya hiç baslamamanizdir. Ancak sigarayi birakmak için hiçbir zaman geç kalmis sayilmazsiniz. Sigara içiminin kadinlarda biraktigi olumsuz etki, erkeklere göre çok daha fazladir. O nedenle eger içiyorlarsa özellikle kadinlar Ramazan’da sigarayi birakmalidir. Sigaranin kadinlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalamasi ve erken menopoza neden olmasidir. Sigara içen kadin hastalarin kalp ameliyatlarindan sonra iyilesme süreçleri daha uzundur. Tiryakiler Ramazan’i sigarayi birakmak için vesile yapmali, bunu basaramiyorlarsa iftar sonrasi bir sigaradan fazla içmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası