Genel SağlıkHABERLER

YAZ AYLARINDA MAKYAJA DİKKAT

Bayanların vazgeçilmez alışkanlığı olan makyaj, yaz aylarında terleme ve cilt yağlanmasındaki artışa ve ayrıca nem oranının yükselmesi ve güneş etkinliğindeki artışıyla bazı deri hastalıklarına yol açmaktadır. Doğan Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanı Dr. Cevat YEGANİ; “Dermatolojik açıdan kozmetik ürünleri alırken; cilt tipi, mevsim ve yüzün hangi bölümünde kullanılacağı gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Yaz aylarında fondöten ve diğer makyaj ürünlerinin yağsız olanı tercih edilmelidir. Kişinin alışık olduğu ve alerjik reaksiyon oluşturmadığı makyaj malzemeleri bile güneşte alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebepten dolayı güneşlenirken makyajsız olup muhakkak güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Genellikle bayanlar ciltteki lekelerini kapatmak için fondöten kullanıyor, bunun yerine renkli güneş koruyuculardan yararlanmaları daha uygun olacaktır.

Makyajı silmek için de özellikle yaz aylarında tahriş etmeyen temizleyici ürünler kullanılmalıdır.Yaz aylarında sıvı ihtiyacı artmaktadır sağlıklı bir deri için yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Alınan sıvı şekersiz olmalı ve tercihen ayran,maden suyu ve soğuk çay şeklinde ola bilir.Sağlıklı bir cilt için vitamin ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda mevsim meyveleri de tüketilmelidir.

Kaynak: www.doganhastanesi.com