Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastalik Hastasi Degil Sorun Fibromiyalji

Özellikle agri ve yorgunluk olmak üzere, pek çok farkli yakinma nedeniyle doktor doktor dolasiyorlar. Ancak bir türlü tani konulamiyor, bunun sonucunda da çevreleri tarafindan "hastalik hastasi" olarak damgalaniyorlar. Oysa onlar, aslinda fibromiyalji hastasi ve kimi zaman aylar, kimi zaman da yillarca tani konulamadigi için kalitesiz bir yasam sürmek zorunda kalabiliyorlar!

Fibromiyalji, vücutta 3 aydan uzun süre devam eden ve basta yaygin ve inatçi kas agrilari olmak üzere, uyandiktan sonra vücutta tutukluluk ve yorgunluk gibi yakinmalarla seyreden bir yumusak doku romatizmasi olarak tanimlaniyor. Yapilan çalismalar, fibromiyaljinin eriskin yaslarda yüzde 5 oraninda görüldügünü ortaya koyuyor. Kadinlar, tüm hastalarin yüzde 70-80’ i gibi büyük bir oranini olusturuyor. Içinde bulunduklari durumu genellikle “Is yapmasam bile sürekli yorgunum”, “Her yerim agriyor”, “Vücudumdan tüm enerji çekiliyor; kol ve bacaklarimda derman kalmiyor” seklinde anlatan hastalar, kaynagi teshis edilemeyen agri, yorgunluk ve diger yakinmalari nedeniyle yillarca çesitli branslardaki doktorlara basvuruyor. Dogru teshis konulamadigi için de hastalik ilerliyor ve hayat kalitesinde ciddi düsüs ile isgücü kaybina neden oluyor. Üstelik doktor doktor dolasmalarina ragmen yakinmalarinin nedeninin uzun süre anlasilamamasi, fibromiyalji hastalarinin çevreleri tarafindan “hastalik hastasi” olarak nitelendirilmelerine yol açiyor. Peki fibromiyalji nasil bir hastalik? Nasil tedavi ediliyor? Ataklarin sikligini ve siddetini azaltmak için ne yapmak gerekiyor? Tüm bunlar ve daha birçok soruyu Acibadem Maslak Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Reyhan Çeliker yanitliyor:

PEK ÇOK FAKTÖR HASTALIGI TETIKLIYOR!

Hastaligin sebebi tam olarak bilinmiyor. Vücutta agriyi baskilayan ve kontrol eden mekanizmalarin bozuk oldugu düsünülüyor. Depresyon, stres, uyku bozukluklari ve birçok çevresel faktörün fibromiyaljiyi tetikledigi kabul ediliyor. Bunlar trafik kazalari gibi fiziksel travmalar, ruhsal baskilar, enfeksiyonlar ve hormonal bozukluklar olarak siralanabilir. Genetik faktörlerin de rolü oldugu ve aile öyküsü olanlarda daha sik görüldügü biliniyor.

MÜKEMMELLIYETÇI KADINLAR RISK ALTINDA

Fibromiyalji mükemmeliyetçi, titiz ve her seyin en iyisini yapma telasiyla yogun stres altina giren kadinlarda daha sik görülüyor. Ayrica uyku bozuklugu olan, uzun süre ayni pozisyonda ve bilgisayar basinda çalisan kadinlarda da bu hastaliga sikça rastlaniyor. Hastalik; çalisan, genç ve stresli bir yasam süren kadinlarin yani sira ev kadinlarini da etkisi altina alabiliyor.

HER ZAMAN YORGUN, HER ZAMAN AGRI ÇEKEN KADINLAR

Fibromiyalji hastalari, sürekli agir is yapmis gibi kendilerini hep yorgun hissettiklerini ve her yerlerinin agridigini ifade ediyor. Sabahlari gelisen agri en tipik belirtisi. Agri boyun, sirt ve bel gibi tek bir bölgede veya tüm vücutta yaygin olarak hissedilebiliyor. Sik rastlanan bir baska yakinma da, yine özellikle sabahlari hissedilen yorgunluk hissi. Hastalar uzun saatler boyunca uyusalar bile sabahlari yorgun uyanmaktan, hareket etmeden veya sicak bir dus almadan açilamamaktan yakiniyor. Yorgunluklarini da “Sanki üzerimde beton bloklari var” seklinde tarif ediyorlar. Yorulmalarini gerektirecek bir faaliyette bulunmadiklari zamanlarda bile vücutlarindaki tüm enerjinin çekildiginden, kol ve bacaklarinda güç kalmadigindan sikayet ediyorlar.

ÇOK SAYIDA YAKINMAYA NEDEN OLUYOR

Fibromiyalji, pek çok belirtiyle seyreden bir hastalik. Sabah belirgin olan ve kisa süre devam eden eklemlerde tutukluk hali, fibromiyaljinin bir diger belirtisi. Bazen uykuya dalmada zorluk veya sik uyanma seklinde uyku bozuklugu da görülebiliyor. Konsantrasyon bozuklugu, yumusak dokularda sislik hissi, ellerde uyusmalar, gerilim tipi bas agrisi, bazen migren, irritabl bagirsak sendromu (karin agrisi, siskinlik, kabizlik ve ishal), agrili adet kanamalari, sik idrara çikma, çene ekleminde agri, huzursuz bacak sendromu, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sikintilar da tabloya eslik edebiliyor. Bu belirtiler hava degisimi, yogun stres, mutsuzluk, uzun süreli hareketsizlik, yine uzun süre belli bir pozisyonda çalisma ve asiri aktivite durumlarinda artabiliyor. Bu kadar çesitli belirtilerin olmasi, fibromiyaljinin farkli hastaliklar ile karistirilmasina neden oluyor.

PEK ÇOK BELIRTISININ OLMASI TANIYI GÜÇLESTIRIYOR

Pek çok belirtisinin olmasi, fibromiyaljiye tani konmasini güçlestiriyor. Öyle ki, bazen tani konmasi uzun yillari bulabiliyor. Fibromiyaljinin belirtileri, baska pek çok hastaligin belirtileri ile karisabiliyor. Bu nedenle de hastalar doktor doktor dolasiyor, kabizligi varsa iç hastaliklari uzmanina, sik idrara çikiyorsa üroloji, bas agrisi için nöroloji, depresif belirtiler içinse psikiyatri uzmanina gidiyor. Fibromiyaljinin tek tek belirtileri üzerinden tedavi yapildigi için de sonuç alinamiyor. Bu nedenle eslik eden belirtilerin veya birlikte olabilecek durumlarin, bilinerek hastaya sorulmasi gerekiyor. Aksi halde hasta her belirti için baska bir çözüm aramak durumunda kaliyor. Üstelik fibromiyaljide farkli sistemlere ait belirtiler olmasi ve tani konulamamasi nedeniyle hastalar çevreleri tarafindan "hastalik hastasi" olarak görülebiliyor ya da bazen ciddiye alinmiyorlar. Oysa birbiriyle ilgisiz gibi görünen bu belirtilerin tümü bir puzzle’in parçalarini olusturuyor ve bir arada degerlendirildiginde fibromiyaljiye bagli olduklari anlasiliyor.

TANI NASIL KONUYOR?

Fibromiyalji tanisi, öykü ve fizik muayene bulgulari ile konuyor. Agrinin dagilimi ve eslik eden belirtiler ayrintili olarak degerlendiriliyor. Akademik çalismalarda tanimlanmis 9 çift hassas noktadan 11’inin agrili bulunmasi, fibromiyalji tanisi için gerekli olsa da, pratikte 6 hassas nokta bulunmasi yeterli geliyor. Bu hassas noktalar ense, boyun, omuz, sirt, gögüs duvari, dirsek, kalça, bel ve diz bölgesinde bulunuyor. Kas, tendon ve baglardan olusan belirli hassas noktalarin üzerine basinç uygulandiginda agri olusuyor.

ATAKLARIN SIDDETI VE SIKLIGI KONTROL ALTINA ALINABILIYOR

Tedavide birinci adimi, hasta egitimi olusturuyor. Çünkü hastaligin gerçek oldugu, agrinin siddetli olsa bile yasami tehdit etmedigi, sekil bozuklugu ve sakatliga neden olmadiginin anlatilmasi gerekiyor. Uzun süren bir hastalik oldugu için zaman içinde belirtilerde dalgalanmalar, artmalar ve azalmalar olabiliyor. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, ataklarin siddeti ile sikligini azaltan çok sayida tedavi yöntemi mevcut. Tedavide amaç; agri kontrolünü saglamak, uykuyu düzenlemek, yorgunluk ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarini ortadan kaldirmaktir. Bunun için antidepresanlar, klasik agri kesiciler, lokal sicak ve fizik tedavi uygulamalarinin yani sira elektriksel akimlardan olusan fizik tedavi yaklasimlari ve masaj gibi çesitli yöntemlere basvuruluyor. Bu tür tedaviler ve yasam biçimi degisiklikleri ile fibromiyaljinin belirtileri kontrol altina alinabiliyor.

AGRILARI VE YORGUNLUGU AZALTMAK IÇIN

Yasam aliskanliklarinizda yapacaginiz degisikliklerle ataklarin siddetini ve sikligini azaltabilirsiniz. Bunun için:

Spor: Düzenli egzersiz yapildiginda agrilarin siddeti azaliyor, hatta tamamen kaybolabiliyor. Genellikle germe ve gevseme egzersizlerinin yani sira yürüme, yüzme veya bisiklet gibi düsük etkili hafif aerobik egzersizler öneriliyor. Örnegin haftada 3-4 kez, 45 dakika – 1 saat yürümek, agrilarin azalmasina büyük bir katki sagliyor. Yapilan çalismalar yoga, pilates ve tai-chi egzersizlerinin de yararli oldugunu gösteriyor.

Beslenme: Dengeli beslenin. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme sekli, kaslariniz için gerekli olan eser elementler ile mineralleri saglar. Asiri sekerli gidalar almayin, kafein alimini azaltin, alkol ve sigara kullanmayin.

Uyku: Düzenli uyuyarak fiziksel ve psikolojik olarak rahatlayin. Ayni saatte yatip, ayni saatte kalkin. Gündüz uyumaktan kaçinin.

Hareket: Hareketli bir yasanti sürün. Yüzün, yürüyün, bisiklet gibi aerobik egzersizleri yapin. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Aracinizi bir durak uzakta park edip gideceginiz yere kadar yürüyün.

Psikoloji: Çevrenizde varsa destek gruplarina katilin. Stresli yasam stilinizi degistirin. Meditasyon ile stresten arinin. Gevsemek için her gün kendinize zaman ayirin. Hastaligin sebepleri degil, çözümleri üzerinde durun. Aktif kalin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası