Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Topuk agrisi çekmek kader degil

Topuk dikeni tespit edildikten sonra alinacak bazi basit önlemlerle kendiliginden geçebilmektedir

Birçok hastayi canindan bezdiren “Topuk dikeni” hastaligi (plantar fasiitis), ayak tabaninin kaplayan zarin (plantar fasya) topuk kemigine yapisma yerinde olusan yangi (inflamasyon) ve bu yanginin sürekli bir hal almasidir. Bayindir Hastanesi Kavaklidere Fizik Tedavi Bölüm Baskani Prof. Dr. M. Nafiz Akman, “Sabah kalktiginizda topugunuzun üzerine basmakta zorlaniyorsaniz ya da uzun süre ayakta kalinca ayak tabaninda rahatsiz edici agrilar olusuyorsa topuk dikeni olabilirsiniz” dedi. Oldukça sik görülen bu rahatsizlik aslinda kolayca tedavi edilebilmektedir.

Daha çok kilolu ve orta yas üzerindeki kisilerde görülen topuk dikeninin bazen agrisiz olarak da tespit edilebildigini ifade eden Akman, topuk dikeni olan hastalarin sabahlari ilk yere basarken veya uzun süre oturduktan sonra ayaga kalkarken baslayan, aktivite ile azalan fakat aktivite uzadikça tekrar ortaya çikan bir topuk-ayak tabani agrisi oldugunu belirtti. Agriyan nokta çogunlukla topugun alt-ön kismi ve taban çukurlugunun basladigi noktadadir. Bazen tüm ayak tabanina yayilabilir. Ayak bilegi ve parmaklar gerildiginde agri artar.

Topuk dikeni hastaligi tespit edildikten sonra alinacak bazi basit önlemlerle kendiliginden geçebilmektedir, agrinin sebebinin gerçekten topuk dikeni olup olmadigindan emin olunmasi gerekmektedir. Bu tip durumlarda mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da ortopedi uzmanina basvurulmalidir. Tani kesinlestikten sonra ilk yapilacak sey topuga asiri yüklenmekten kaçinilmasidir. Evde çiplak ayakla gezilmemeli, sert zeminlerde uzun süreli ayakta durulmamali, siçramali ve ani depar gerektiren sporlar yapilmamalidir. Asiri kilo varsa verilmeye çalisilmalidir. Evde yumusak ve ortopedik tabanli terlikler tercih edilmeli, disarida ise ayakkabi içine silikon topuk-taban destekleri konmalidir. Giyilen ayakkabilarin tabani, zemindeki çikinti ve düzensizlikleri ayaga yansitmayacak sekilde sert/kalin olmalidir. Ince tabanli sandalet tarzi ayakkabilarla disari çikilmamalidir. Agri kesiciler ve ilik su banyolari kismen rahatlatici olabilir. Ayak masaji, ayak tabani-ayak bilegi germe egzersizleri ve ayak içi kaslari çalistiran egzersizler (parmaklarla havlu burusturma, bilye toplama gibi) yapilmalidir.

Akman, inatçi ve siddetli durumlarda, 1990’lardan beri Avrupa’da kullanilan, 2000 yilinda Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi’nin (FDA) onayini alan ABD ile birlikte birçok ülkede popüler hale gelen vücuda disaridan sok dalga tedavisi (ESWT) yönteminin uygulanabilecegini söyledi.

ESWT yönteminin hiçbir yan etkisi bulunmamakta ve vücuda herhangi bir kimyasal madde verilmemektedir. Özel bir pnömatik kompresör benzeri cihaz yardimiyla vücuda güçlü sok dalgalari yollanarak agri ve yangi azaltilir, hasarli dokularin yenilenmesi saglanir. Bes-yedi gün araliklarla tekrarlanan 3-5 seans sonunda hastalarin büyük çogunlugunda rahatlama görülmektedir. Tüm tedavi seçenekleri denenip baslangiçtan itibaren bir yil geçmesine ragmen sonuç alinamiyor ise son çare cerrahi tedavidir, ancak bu yönteme basvurmaya genellikle gerek kalmaz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası