ET ALIRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği’nin piyasada satılan et ve et ürünleri üzerinde yaptığı incelemede şok sonuçlar çıktı.

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği’nin (TTKD) yaptığı araştırmaya göre, analiz edilen 35 hazır kıymanın yüzde 83’ü, 110 köfte örneğinin yüzde 85’i ve kavurmanın yüzde 76’sı mikroorganizma yoğunluğu nedeniyle bozuk çıktı.

TTKD, İstanbul’da hipermarketler ve marketlerde tüketime sunulan et ürünlerinin sağlıklı olup olmadığı yönünde bir araştırma yaptı.

Özellikle tüketiciye hazır olarak sunulan ürünlerden örnek alarak analiz eden TTKD, tüketicilerin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu tespit etti.

Farklı yerlerden alınan çok sayıda numunenin incelendiği araştırmada, 190 sosisin yüzde 59’u, 100 jambonun yüzde 58’i, 19 pastırmanın yüzde 63’ü bozuk çıktı.

Bozuk çıkan et ürünlerinin tamamına yakınında dışkı kaynaklı mikroorganizma olan E. Coli’ye rastlanırken, ürünlerin hijyenik ortamlarda üretilmediğinin belirlendiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karakaya, et ürünlerinde belirlenen yüksek riskin, kesimden markette, satışa sunulmasına kadar olan zincirde hijyenik şartlara uyulmamasından kaynaklandığını kaydetti.

Bir üründe E.Coli’nin varlığının dışkıdan bulaşmayı gösterdiğini belirten Doç.Dr.Karakaya, “Yoğun mikrobiyal bulaşı öldürücü olabilir” dedi.