ALZHEİMER, ORTAK DERT

Alzheimer, Ortak Dert

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özören, 5 Ocak Lions Kulübü, 5 Ocak Leo Kulübü, Pfizer İlaçları ve Alzheimer Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Yaşlılık” konulu seminerdeki konuşmasında, 65 yaş üzerindeki her 20 kişiden birinde, 90 yaş üzerinde ise her 2 kişiden 1’inde alzheimer hastalığının görüldüğünü belirtti. Hastalığın en önemli belirtisinin, unutkanlığın yoğun olarak yaşanması olduğuna dikkati çeken Özören, “Unutkanlık aslında 7’den 70’e herkesin sorunu, ancak yaşla birlikte artış gösteriyor. Bu nedenle yaşlının psikolojik sorunlar yaşamaması için bu hastalık ciddiye alınmalı” dedi.
Özören, yaşlılarda en fazla rastlanan rahatsızlıklar arasında 4. sırada bulunan alzheimerin. tıpkı şeker, tansiyon veya başka bir hastalık gibi tedavi gerektirdiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Dünyada yaklaşık 20 milyon kişinin alzheimer hastası olduğu tahmin edilmektedir. Dünyada bu rahatsızlıkta yeni tedavi yöntemleriyle ilgili birçok çalışma yapılıyor. Türkiye’de de ortalama yaşam süresinin uzamasına paralel olarak alzheimer sağlık gündemindeki yerini aldı. Yeni geliştirilen bazı ilaçlarla hastalığın belirtilerini kısmen gidermek ve ilerlemesini belli ölçüde yavaşlatmak mümkün. Ancak alzheimerde ilaç tedavisi kadar yaşlıya gösterilecek sevgi ve şefkat de büyük önem taşıyor.”

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Ç.Ü. Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Sarıca ise yaşlılıkta ortaya çıkan birçok hastalığın başlangıcının daha erken dönemler olduğunu, yaşla birlikte de bu rahatsızlıkların tetiklendiğini söyledi. Sarıca, yaşlıların özellikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeleri, kırmızı et yerine beyaz et tüketimini tercih etmeleri ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durmaları gerektiğini belirtti. Sarıca, yaşlılara bol bol egzersiz yapmaları ve özellikle sigara ve alkolden uzak durmalarını da önerdi. Seyhan Oteli’nde düzenlenen seminere, çoğunluğu yaşlılardan oluşan çok sayıda davetli katıldı.