Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ SAGLIGI ILE ILGILI IPUÇLARI

Agiz bakimina 5 dakika ayirmak günlük düzeninizi bozar mi? Seneler geçtikçe vücudumuzun diger bölümleri etkilendigi gibi dis ve disetlerimiz de etkileniyor. Bu nedenle agiz sagligi çok önemli. Günlük agiz bakiminda küçük degisiklikler yaparak, disleri uzun süre daha saglikli tutmak mümkün. Iste daha iyi bir agiz sagligi için dis hekimi Kivanç Cebesoy’dan ipuçlari:

Iyi besinler tüketin

Saglikli beslenmek iyi ve saglikli yasamanin olmazsa olmazi, ancak bazi yiyeceklerin özellikle dislerimize faydali oldugunu biliyor musunuz? Elma, armut, kereviz, havuç, karnabahar, çilek gibi meyve ve sebzeler içeriklerindeki dogal liflerin tükürükle birlesmesi sonucunda dogal olarak disleri temizler ve bakterileri yok eder. Bazi besinler ise, bu durumunun tam tersine etki gösterir ve disleri hizla lekeler. Kahve, çay, yaban mersini, frenküzümü, turunçgil sulari, gazli içeçekler ve kirmizi sarap disler üzerinde leke birakir. Kisaca eger bir yiyecek tisörtünüzü lekeliyorsa, dislerinizi de lekelemesi kaçinilmazdir.

En az 2 dakika firçalayin

Disleri firçalamak için ayrilan süre en az iki dakika olmalidir, yani sadece 120 saniye. Ancak çogu yetiskin bu sürenin yakinina bile gelememektedir. Dislerinizi firçalarken kronometre kullanin, böylece dis firçalamak için kendinize yeterli zamani ayirmis olursunuz. Kisa ve nazik hareketlerle dislerinizi firçalayin, diseti çizgisine,zor erisilen arka dislere,dolgularin temizlenmesine ayrica önem gösterin. Tüm bölümlerin iyice temizlenmesine konsantre olun.

• Tüm disleri ve yüzeyleri temizleyin – iç, dis ve çigneyici yüzeylerle birlikte disetlerini firçalayin.

• Eger disleriniz kaniyorsa firçalamaya ara vermeyin. Diseti hastaliginin ilk asamasi olabilir ve dogru sekilde firçalayarak önleyebilirsiniz. Disetleriniz iki haftadan fazla süredir kaniyorsa mutlaka bir dis hekimine görünmelisiniz.

• Daha taze nefes için, dilinizi de mutlaka firçalayin.

Dogru firçayi seçin

Disleri firçalamayi bilmek kadar firça seçimi de önemlidir. Dis hekimlerinin çogu düz küçük basli ve yumusak dis firçalarinin, plaklari temizledigi için en iyi seçim oldugu konusunda hem fikir. Pilli dis firçalari ise elle firçalamaya oranla daha etkindir. Ayrica 3 ayda bir yada firça yiprandiginda dis firçasi mutlaka yenisi ile degistirilmelidir.

Dis ipini ihmal etmeyin

Ne kadar ugrasirsaniz ugrasin dis firçasinin ulasamadigi yerler olacaktir. Firçanin ulasamadigi ara bölgelerde kalan besin artiklarini ve plaklari temizlemek için dis ipi kullanilmalidir.

Kalan bakterilerden agiz gargarasi ile kurtulun

Disler agiz yüzeyinin sadece dörtte birini kapladigindan, kalan agiz yüzeyi firça ve dis ipi ile yapilan temizlikten sinirli fayda saglar ve ulasilamayan yüzeylerdeki bakteriler hizla çogalarak dislerin üzerine ve tüm agiza yeniden yayilirlar. Bu nedenle sadece disleri firçalamak yetmez . Bakteri plagina karsi etkili ve sürekli kullanima uygun bir agiz gargarasi, firça ve dis ipi ile beraber günlük etkin bir agiz temizligi saglar. Sabah ve aksam düzenli olarak bakteri plagina karsi etkili ve sürekli kullanima uygun bir agiz gargarasi kullanmak, firçalama ve dis ipinden arta kalan tüm bakterileri öldürür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası