Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINAV STRESI ÜNIVERSITE HAYALLERINIZI SUYA DÜSÜRMESIN

Güzel bir gelecek düsüncesi ile bütün bir yil hazirlanilip, girilen sinavlar ögrenciler üzerinde büyük bir baski ve stres yaratmaktadir. Sinavda etkin olmak sadece ders basarisina bagli degil, kisinin stres durumu ile de yakindan iliskilidir. Bunun için sinavlarin yaklastigi bu son günler iyi degerlendirilmeli, özellikle ebeveynler kendi kaygi ve endiselerini çocuklarina yansitmamalidirlar. Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psikolog Özge Merve Türk, sinava giren ögrencilerin sinav stresini nasil yenebilecegi hakkinda bilgi verdi.

“Ben basaramam” diyorsaniz basaramazsiniz

Ögrenilen bilginin, sinav sirasinda etkili bir biçimde kullanilmasina engel olan ve basarinin düsmesine yol açan, yogun kaygi, sinav kaygisi olarak ifade edilmektedir. Sinav kaygisi yasayan ögrenciler; çalismalarini planlama, dogru düsünme, dikkati toplama ve çalistigi konulari hatirlamakta güçlükler yasarlar. Tüm bu sorunlarla mücadelede bireyin kendi motivasyonu ve ailesinin desteginin büyük bir önemi vardir. Çocugunuzun kaygilarini yenebilmesine destek olmak istiyorsaniz bunlara dikkat edin!

• Ögrenci sinavda kisiliginin degerlendirildigini sanmamali

Genellikle olumsuz duygularin yasandigi durumlar kayginin ortaya çikmasina neden olur. Kaygi, temelinde bireyi rahatsiz eden olaylarla ilgili degil; olaylarin birey için ne anlama geldigi ile ilgilidir. Birçok ögrenci sinavla birlikte kendi kisiliginin ve varliginin degerlendirildigini düsünmektedir.

• Sosyal aktiviteler basariyi artiriyor

Sinavlar ve derslerine asiri yogunlasip, baska bir seye vakit ayirmayan çocuklarin basarisi azalmaya baslar, basarinin azalmasi sonucu olarak da kaygi artar. Bu anlamda kendine vakit ayirmak; örnegin spor, müzik ya da baska bir aktiviteye hayatinda yer vermek çok önemlidir. Bu durum basariya engel olmaz, tam tersine motivasyonu artirir ve basariyi yükseltir.

• Hedefe göre davranilmali

Sinava hazirlanirken çocugun kendisine uygun bir hedef belirlemesi ve bu yönde ilerlemesi gerekir. Çalisma saatleri, eglence ve dinlenceye ayiracagi saatler belli olmalidir.

• Stres çalisma istegini azaltiyor

Sikintili ve stresli hissedilen durumlarda zorlamadan, çalismaya hemen ara vermek gerekir. Çünkü bu ruh hali çalismaya ve ögrenmeye engel olacak, sikintiyi daha da arttiracak, ‘yapamayacagim’ düsünceleriyle hayal kirikligina yol açacaktir.

• Mola vererek çalisilmali

Düzenli ve molalar vererek yapilan çalismalar kisiyi sikmaz ve motivasyonunun sürekliligini saglar.

• Ne erken, ne geç uyanmali

Sinav günü, çok erken uyanip sinavi beklemek yerine, sinava yetisebilecek sekilde bir-iki saat önce uyanip, bir seyler yiyerek sinava gidilmesi daha uygun olabilir.

Ailelerin yüksek beklentileri baski hissedilmesine yol açar

Anne ve babalarin zaman zaman çocuklarindan yüksek beklentileri olabilir ve onlari motive etme amaciyla üzerlerinde farkinda olmadan baski kurarlar. Bu tutumlar zamanla çocugu yorar ve yildirir. Anne ve babanin tutumlarini acilen degistirmesi gerekmektedir. Öncelikle çocugun kapasitesi; yani neleri basarip basaramayacagi konusunda ailenin iç görü sahibi olmasi gerekir. Anne ve babalar çocuklarinin basarili ya da basarisiz olmalarini kendi basari ya da basarisizliklari olarak algilamaktadirlar; sanki kendileri sinava girecekler ve sonuçlarini göreceklerdir. Anne ve babanin bu noktada çocuktan kendilerini ayrimlastirmalari ve onlarin kendilerinden ayri bir birey olduklarini unutmamalari gerekmektedir. Bu çocugun hayatidir, anne ve babanin görevi çocugu bu yolda desteklemektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası