Genel SağlıkHABERLER

BOTOKS ARTIK AYRILMAZ BİR PARÇAMIZ…

Gençleşmek, yorgun ifadeden kurtulmak, güzelleşmek veya bazı sağlık sorunlarına çare bulmak için kullandığımız “botoks artık çok yoğun ve sık kullandığımız güvenli bir madde” . Peki biz Botoks hakkında neler biliyoruz?

Botilinum Toksin ya da kısaca Botoks sinirlerle gelen hareket uyarılarının kaslara iletilmesini önleyerek işlev gören bir toksin (zehir) dir. Tıbbın birçok alanda uzun yıllardır kullanılmakta olan bu toksinden yaklaşık 10 yıldır yüzdeki mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeleri ameliyatsız olarak azaltmak amacı ile faydalanılmaktadır. Mimik kaslarına Botoks uygulanması yolu ile bu kasların hareketleri zayıflatılarak üzerindeki derinin katlanmasına bağlı oluşan ve zamanla derinleşen çizgilenmeler önlenmekte, sonuç olarak yaşlı, yorgun ya da kızgın yüz ifadesinde belirgin düzelmeler sağlanabilmektedir. KBB, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, ameliyatsız gençleşme yöntemlerinden biri olan Botoks ile ilgili sıkça merak edilenler hakkında bilgi veriyor.

Botoks en iyi göz çevresine ve kaşların arasına uygulanır.

Botoks uygulamasına en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri, gözlerin çevresi ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Botoks ayrıca yanaklardaki gülme çizgileri ve boyun, çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Botoks ile yapılabilen bir diğer uygulama ise yorgun bir ifadeye neden olan kaş düşüklüğünün düzeltilmesine yönelik kaş şekillendirmedir (kaş kaldırma).

Yeni kırışıklıklarda botoks daha iyi sonuç verir.

Dinamik, yani sadece mimik hareketleri sırasında izlenen kırışıklıklarda, erken dönemlerde Botoks uygulamasından daha iyi sonuçlar alınırken kırışıklıkların zamanla derinleşerek mimik hareketleri yapılmazken de fark edilmesi söz konusu olduğunda bunların tam olarak kaybolması için Botoks uygulamalarına ilave olarak dolgu enjeksiyonları yapılması gerekebilmektedir.

Botoks’un etkisi kişinin metabolizmasına göre değişir.

Botoks’un etkisi, uygulanan doza, kullanılan tekniğe ve kişinin kendi metabolizmasına bağlı olarak 4 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir. Ayrıca tekrarlayan uygulamalar ile kaslarda oluşan incelmeye bağlı olarak etki süresi daha da uzayabilmektedir. Botoks’un etkisi sona erdiğinde ise uygulama öncesindeki duruma geri dönülmektedir

Botoksun yan etkisi yoktur, yanlış uygulama vardır.

Botoks uygulamaları uzun yıllardır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki rapor edilmemiştir. En sık yan etki uygulama alanlarında olabilecek birkaç gün içinde kaybolan oldukça küçük şişlik ve morarmalardır. Yanlış uygulamalar sonucu nadir olarak göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülebilse de bunlar toksinin etkisinin geçmesi ile birlikte kaybolmaktadır. Ayrıca birkaç gün içinde uygulamanın sonuçları belirginleştiğinde asimetrik mimikler ya da kaş kalkmaları görülebilmekte olup bunlar hemen her zaman küçük dozlarda ilave Botoks uygulamalarıyla düzeltilebilmektedir.

Botoks etkisi uygulamadan birkaç gün sonra tam olarak ortaya çıkar.

Botoks’un etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlı olup uygulamadan sonra 3-5 gün içinde tam olarak ortaya çıkmakta ve 4-6 ay arasında bir süreçte yine tamamen kaybolmaktadır.

Terleme tedavisinde de botoks kullanılır

Botoks son yıllarda hiperhidrozis olarak isimlendirilen koltuk altı, el ve ayaklarda aşırı terleme hastalığının tedavisinde giderek artan sıklıkta uygulanmaya başlamıştır. Aşırı terleme olan bölgelere yapılan Botoks enjeksiyonunu takiben 6-8 ay süre ile terleme önemli ölçüde engellenebilmektedir.