Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘MIT’INIZI DEGISTIRECEK CESARETINIZ VAR MI?

PROF. DR. M. BILGIN SAYDAM’DAN KAHRAMAN OLMANIN SIRRI

8 yildir düzenli olarak düzenlenen BARILEM kurslarinda bu ay, psikomitoloji masaya yatirildi. Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilimdali Baskani Prof. Dr. M. Bilgin Saydam’in konusmaci olarak katildigi kursta, insan yasaminin en önemli unsuru olan kahramanlarin, psikomitolojinin ana ögeleri olan mitler arasi degisimi göze alanlar oldugu ortaya konuldu

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari Egitim ve Arastirma Hastanesi’nin bünyesinde yer alan Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Arastirma ve Ileri Egitim Merkezi (BARILEM)tarafindan 8 yildir düzenli olarak gerçeklestirilen kurslarin bu ayki konugu olan Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilimdali Baskani Prof. Dr. M. Bilgin Saydam, psikomitolojide yasayan, yasanan ve yasatan öyküler olarak tanimlanan mitlerin birbirleri arasinda yasanan geçis sürecindeki boslugun kahramanlar yaratan bir bosluk oldugunu söyledi. Saydam, “Annenin aslan oglu okuyup büyük adam olacak ve annesini kurtaracak, Ibrahim Tatlises Istanbul’a gidecek ve annesini kurtaracak örneginden yola çikarsak burada bir mit degisimi yasaniyor. Buradaki mit degisimi de Ibrahim Tatlises’i kahraman yapiyor. Çünkü bir kahraman olarak annesini kurtariyor. Mit degisimlerinde yasanan bosluk çok ciddi bir risk barindiriyor. Orada kahraman olmak mümkün” dedi.

‘Korku ve umut bir arada’

‘Hayata, insana ve psikoterapiye dair her sey’ konu basligiyla gerçeklestirilen kursta psikomitoloji hakkinda yürüttügü çalismalardan elde ettigi deneyimlerini aktaran Dr. M. Bilgin Saydam, konusmasina mitlerin insan ruhunun yaratici eylemlerle yaptigi siçramalari, nesiller boyunca degismeden yansitarak; insan bilincinin gelisim öyküsünü ve korku, kaygi, umut, cosku gibi yasantilari aynaladigini ifade ederek basladi.

‘Annesinin aslan oglu kahraman olacak’

Mitlerin yasayan, yasanan ve yasatan, tarih ve mekan içindeki durusumuzu, pozisyonumuzu belirleyen öyküler oldugunu vurgulayan Saydam, “Annenin aslan oglu okuyup büyük adam olacak ve annesini kurtaracak, Ibrahim Tatlises Istanbul’a gidecek ve annesini kurtaracak örneginden yola çikarsak ezik bir anne simgesiyle onun mahsun haliyle baglantili kendisini kurtarma, annesinin ezilmesine neden olan kurgunun ortadan kaldirmasi olarak tanimlanan bir mit. Ibrahim Tatlises’in hem filmlerinde hem de gerçek hayatta her gittigi yerde bir kahraman olarak karsilaniyor. Çünkü bir kahraman olarak annesini kurtariyor. Günlük hayatta bizlerde okuyacagiz, büyük adam olup bizi hor görenler tarafindan bile alkislanacagiz. Ailemiz, arkadaslarimiz ve bizi hor gören insanlara karsi muzaffer konumda olacagiz. Bir gün ölecegiz ama basarili olup eserlerimizle ilkel olarak da çocuklarimizla alkislanacagiz. Bunu bir mitten diger mite geçerken yapacagiz. Çünkü mit degisimlerinde yasanan bosluk çok ciddi bir risk barindiriyor. Orada kahraman olmak mümkün” dedi.

Yöreselden bakip evrenseli tanimliyor

Gerek birey ve gerekse toplumsal olarak insani anlamanin mitleri anlamaktan geçtiginin altini çizen Saydam, Psikomitolojinin materyali, insanin ve insanligin öyküsü, daha kesin bir ifadeyle, insan zihninin ve onun öznesi olan bilincin olusum ve gelisim sürecidir. Insan varolusunun doga-kültür gerilimindeki açilim ve sekillenmesini, biraktigi metamorfik izleri, yani bireysel ve ortak mitleri irdeleyerek arastirir. Insan kendisini öykülendirerek sekillendiren bir varliktir. En genis anlamiyla psikomitoloji, insana ait bireysel ya da ortak tüm öyküleri kapsar ve hepsine evrensel bir gerçeklik atfeder. Yöreselde evrenseli, tekilde tümeli yakalama kaygisi içinde evrenin yaratilisini ve insanlik tarihini, insan-kahramanin bilinçdisi-bilinç, madde ve mana, doga ve tin, disil ilke ve eril ilke ikili sistemlerinin çekim alanlarindaki eylemleri olarak görür ve yorumlar” diye konustu.

‘Gerçek yasam fani, mitler baki’

Yasanilan gündelik yasami bireyin kaybedildigi geçici yasamlar, ‘fani dünya’ olarak nitelendiren Saydam, mitlerin dünyasini ise degismeyen, ‘baki dünya’ olarak tanimladi. Toplumsal mitlerin sürekli yasayan, yasatan ve yasanan öykülerden olustugunu, bireysel mitlerin ise yasanilan dünyayla iliskimizde kendimizi nasil konumlandirdigimizi belirledigini ifade ettigi konusmasini söyle sürdürdü:“Yasamsal dünyayla iliskimizi kendimizi nasil konumlandirdigimiz belirliyor. Hepimiz bir miti yasiyoruz. Bir mitle yola çikip, yasarken sürekli farkli mitleri yasayip, kendi tarihimizi olusturuyoruz. Yasanilan mitin gerçekliginden süphe duyarak yeni bir mit yasamaya basliyoruz. Böylece kendi tarihimizi yaziyoruz. Kendimize ait olmadigini hissettigimiz tüm mitlerde hapisiz. Çevreyle iliski içinde, kendi gerçekligimizi yasayacagimiz özgün bir mit, bilinmezden bizi koruyor. Sosyo-kültürel açidan da desteklenen bir mitse ciddi bir rahatlik getiriyor”

Haziran’da bilissel davranisçi tedavi konusulacak

8 yildir her ayin son haftasi düzenlenen kurslarin bir sonraki konugu ise Marmara Egitim ve Arastirma Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur olacak. Sungur, bilissel davranisçi tedavi konusunda yürüttügü çalismalardan elde ettigi deneyimini paylasacak.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası