Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIS ÇÜRÜKLERINI ÖNLEMENIN EN KOLAY YOLU…

Beslenme aliskanliklari dis ve dis eti hastaliklarinda önemli rol oynuyor. Dislerde olusabilecek çürükleri engellemenin yolu ise saglikli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Peynir, süt ve elmanin çürüklere karsi kalkan görevi üstlendigini belirten Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu, çürük olusumunu engelleyen besinleri sizler için derledi…

Besin parçalarindan çikan asidin dis ve dis eti hastaliklarina neden oldugunu belirten Dis Hekimi Kislaoglu dis ve dis eti hastaliklarinin ortaya çikmasinda dengesiz beslenmenin etkili oldugunu, bu durumun da agiz ve dis dokularinin gelisimini olumsuz etkiledigini ifade etti. Dis firçalamanin yani sira tüketilen bazi besinlerin de dis çürüklerini önledigini söyleyen Kislaoglu peynir, süt, elma ve havuç gibi bazi besinlerin içerdikleri maddelerle agizdaki asit miktarini azaltarak, dis çürüklerinin önlenmesinde etkili oldugunu vurguladi.

Peynir, Dis Yapisini Güçlendiriyor!

Peynirin yapisindaki kalsiyum fosfat ve peptitlerle agizdaki asit miktarini azaltarak disin yapisini güçlendirdigini belirten Dis Hekimi Kislaoglu peynirin tükürük akisini uyararak asit ortamini azalttigini ve mekanik temizlige yardimci oldugunu vurguladi.

Süt, Çürük Olusumunu Engelliyor…

Sütün, içerdigi kazein, kalsiyum, iyonize kalsiyum, fosfat iyonlari, yag ve vitaminlerle dis çürüklerini engelledigini belirten Kislaoglu, süte katilan sekerin çürük riskini arttirdigina dikkat çekti. Tannik asit içeren yer fistigi, fosfat ve kakaonun da agiz sagliginin korunmasina yardimci oldugunu ifade eden Kislaoglu, sekersiz veya xylitol, flor, kalsiyum ve fosfat içeren sakizlarin da tükürük akisini hizlandirarak plak birikimini azaltip çürük olusumunu engelledigini söyledi.

Kahve Yerine Süt Tüketin!

Ofis çalisanlarinin gün içerisinde kahve, çay ve ufak atistirmalar gibi agiz sagligini olumsuz etkileyen aliskanliklara sahip olduguna dikkat çeken Kislaoglu, bu içeceklerin sekersiz tüketilmesini tavsiye etti. Bu aliskanliklarin agizda asit salgilayan bakterileri aktif hale getirerek dis çürümelerine yol açtigini belirten Kislaoglu, çay ve kahvenin yerine süt tüketilmesinin daha saglikli oldugunu sözlerine ekledi.

Dis Hekimi Protez Uzmani
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası