Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BACAKLARDA UYUSMA DAMAR SERTLIGI HABERCISI

Damar sertligi aslinda küçük yaslarda olusmaya baslayan, yaslandikça artan ve zararlari ancak yaslandikça görülebilen, sinsi gelisen kronik bir problemdir.Çagimizin hastaliklardan biri olan damar sertligi kalp krizi ile ilgili kalp hastaliklari riskini beraberinde getiriyor.Kalp ve Damar Cerrahi Op.Dr.Orçun Ünal ülkemizde bir çok insanin muzdarip oldugu damar sertligi konusunda önemli noktalarin altini çiziyor.

DAMAR SERTLIGI NEDIR

Halk arasinda damar sertligi olarak bilinen “ateroskleroz”, atardamarlarin esnekligini kaybedip kalinlasmasi ve sertlesmesi ile olusan bir damar hastaligidir.Halk arasinda damar kireçlenmesi olarak da bilinir.Kan damarlarinin iç kisimlardaki hücreler esnekligini kaybedip, zayiflar veya kandaki yagli maddeler birikinti yapar ve damar daralir. Damar sertligi en çok kalp ve bacaga giden damarlari etkiler. Türkiye’deki tüm ölüm nedenlerinin % 45’i bu hastalik yüzündendir.

DAMAR SERTLIGI BELIRTILERI;

Belirtiler aterosklerozun tuttugu damara göre degisir bireylerin yaklasik olarak yarisinda herhangi bir belirti görülmez. Kalbi besleyen koroner damarlar tikanmaya basladiginda gögüs agrisi, sah damarlar tikanirken geçici veya kalici felç, böbrek damarlari tikanirken yüksek kan basinci, bacaga giden damarlarda damar sertligi olan bireylerde en sik görülen belirtiler, yürüme ile meydana gelen bacak agrisi ve ileri vakalarda istirahatte bacak agrisidir. En sik görüldügü yer bacakta baldir kaslarinin oldugu diz altinda bacagin arka kisminda olan kaslardir. Baldir kaslarindaki bu agri yalnizca yürüme veya kosma gibi egzersiz anlarinda ortaya çikar ve yürümeye ya da egzersize devam edildigi sürece agri giderek artar. Nihayetinde hasta giderek artan bu agriya dayanamayacak duruma gelir ve durmak zorunda kalir. Ardindan istirahat ile birlikte agri çabucak kaybolur. Istirahat agrisi, damar tikanikliginin çok ileri düzeyde oldugu ve istirahatte dahi bacaklara yeterli kan ve oksijenin ulastirilamadigi durumlarda meydana gelir. Agri tipik olarak ayaklari etkiler ve genellikle ciddi bir agridir. Bu agri özellikle geceleri hasta sirtüstü yattigi zamanlarda daha da artar ve bacak damarlari tikanirken ise yürüme agrisi yada gangerenler gelisebilir.

Bacaklarda damar sertligi olan hastalarda görülen diger belirtiler ise sunlardir:

• Bacaklarda uyusukluk
• Baldir kaslarinda güçsüzlük
• Bacaklara ve ayaklara sogukluk, üsüme hissi
• Ayaklarda renk degisikligi (Havaya kaldirildigi zaman soluklasma ve indirildiginde koyu kirmizi renk almasi)
• Ayak sirtindaki tüylerin dökülmeye baslamasi ve ayak tirnaklarinin kalinlasmasi
• Ciddi damar tikanikliginin oldugu ileri vakalarda agrili açik yaralarin (ülser) olusmasi veya özellikle ayak parmaklarindan baslayarak ayak ve bacaklarda gangren durumunun meydana gelmesi

DAMAR SERTLIGI NEDENLERI;

Damar sertligi olusumunda birçok risk faktörleri vardir, eger bu risk faktörleri kontrol edilebilirse damar sertligi gelisimi geciktirilebilir. Ancak bazi risk faktörleri degistirilemez.

Ailesinde, birinci dereceden akrabalarinda bu hastalik varsa, bu kisilerin daha dikkatli olup; degistirilebilen faktörler açisindan uyanik olmalari gerekir. Bunlar da seker hastaligi(Diyabet), yüksek kan basinci(Hipertansiyon), kolesterol yüksekligi, obezite, sigara ve stres’dir. Yani kisinin ailesinde erken yasta kalp krizi geçiren varsa, kisi erkekse, yasi ilerlemisse damar sertligi için risk altindadir ama bu riski degistirmenin bir yolu da yoktur, bu sadece daha dikkatli olunmasi için uyarici bir faktördür. Sigara içenlerin sigarayi birakmasi, tansiyon yüksekligi olanlarin tansiyonlarinin tedavi edilmesi, seker hastaligi olanlarin ve kolesterol yüksekligi olanlarin hastaliklarinin tedavi edilmesi sayesinde damar sertligi engellenebilir veya geciktirilebilir.

TEDAVISI NEDIR ?

Aterosklerozun tedavisinden amaç, hastaligin ilerlemesinin engellenmesi ve geriletilmesidir. Bu amaçla ateroskleroz gelisiminde rol alan risk faktörlerinin engellenmeli veya tedavisi yapilmalidir. Örnegin kan basincinin düzenlenmesi, gidalarla alinan yag ve kolesterolün azaltilmasi, kilo kaybi, sigarasiz bir yasam, seker hastaligi var ise kan sekerinin kontrol altina alinmasi saglanmali ve ayrica daha aktif ve hareketli bir yasam tesvik edilmelidir.

Erken dönemde basvuran hastalarda, damar tikanikligi kontrol altina alacak ve kan dolasimi destekleyecek ilaç tedavileri verilirken hastaligin ileri asamalari cerrahi tedavi gerektirir. Genellikle uygulanan ameliyatlar tikali damarin asagisindaki bölgeye kanin tasinmasini saglayacak yapay damar greftleri ya da hastanin kendi damari yerlestirilmesi seklindeki by-pass ameliyatlaridir.günümüz teknolojisiyle artik çok ince damarlar bile anjiografi ile müdahale edilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası